Hlavní navigace

Potvrzení při opuštění okresu jen "na papíře"? Ne, vyhovují i elektronická, říká právník

1. 3. 2021

Sdílet

Policie ČR - ilustrační foto Autor: Depositphotos

Ačkoliv Policie České republiky vyžaduje potvrzení o výjimce ze zákazu cestovat mezi okresy výslovně v papírové formě, tento požadavek nemá podle experta na právo v IT Zdeňka Kučery oporu v zákoně. Pro prokázání výjimky podle něj stačí i elektronické potvrzení například v mobilním telefonu.

K omezení cestování mezi okresy vláda přistoupila od pondělí 1. března kvůli špatné epidemiologické situaci. První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek o víkendu na tiskové konferenci informoval o tom, že nárok na výjimku z omezení pohybu, například kvůli cestě do práce nebo za podnikáním, mohou osoby prokázat pouze papírovým potvrzením.

„Upozorňuji, že pokud Policie ČR takový požadavek vznese, nebude mít jakoukoli oporu v právních předpisech a pokud bude příslušná osoba disponovat příslušným prokázáním výjimky elektronicky, splní požadavek usnesení vlády,“ říká Kučera s tím, že písemné potvrzení či písemný doklad, o kterých mluvil Vondrášek, nemají v českém právním řádu stanovenou předepsanou formu. A za písemné právní jednání se podle občanského zákoníku považuje i takové, které je podepsáno elektronicky.

„Jak lze podepsat písemnost elektronicky stanoví nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 910/2014 ze dne 23. července 2014 o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu a o zrušení směrnice 1999/93/ES. To za elektronický podpis považuje i elektronický podpis jednoduchý, tedy ‚data v elektronické podobě, která jsou připojena k jiným datům v elektronické podobě nebo jsou s nimi logicky spojena, a která podepisující osoba používá k podepsání.‘ Takovým podepsáním může být naskenovaný podpis jednajícího, podpis prostřednictvím DocuSign, nebo prostá identifikace podepisujícího na konci e-mailu,“ vysvětluje Kučera.

„Jelikož jiný právní předpis nestanoví písemnou formu, i kdyby se potvrzení či doklad neklasifikoval jako právní jednání, domnívám se, že se na místě dá aplikovat výše uvedenou úpravu analogicky,“ doplňuje expert na právo v IT.

Podle Kučery tím pádem stačí, když se osoba prokáže například dokumentem v mobilním telefonu, ze kterého bude zřejmé, kdo jej podepsal a pokud bude podpis splňovat zákonné podmínky. Právník také dodává, že řada předpisů českého právního řádu trvá na tom, že listinná a elektronická forma jsou si rovné. Novější předpisy dokonce elektronickou formu preferují.

„Navíc, snahou zainteresovaných orgánů by mělo být eliminovat fyzický kontakt a požadavek papíru, který projde rukama množství lidí, mi přijde jako cesta opačná a zbytečná,“ uzavírá Kučera.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).