Hlavní navigace

PPF chce navýšit podíl v českém O2, minoritním akcionářům nabízí nižší cenu

23. 6. 2021

Sdílet

O2 Autor: Jan Sedlák

Skupina PPF chce prostřednictvím nizozemské PPF Telco B.V. navýšit podíl v mobilním operátorovi O2 Czech Republic. Investor aktuálně ovládá 83,58 procenta a chce se dostat nad 90 procent.

V plánu je odkup zbylých akcií. PPF v rámci zrychleného odkupu (reverse accelerated bookbuilding) nabídla maximálně 264 za akcii s tím, že aktuální cena akcií je 269 korun. V plánu je následně “iniciovat nucený přechod (tzv. povinný odkup) všech akcií ostatních akcionářů tohoto telekomunikačního operátora na subjekty ze skupiny PPF.”

PPF akci vysvětluje těmito slovy:

Skupina PPF prostřednictvím PPF Telco a osob s ní jednajících ve shodě nyní vlastní 83,58 % akcií v O2 CR a stejný podíl na hlasovacích právech. Další navýšení podílu PPF Telco na základním jmění O2 CR proběhne metodou takzvaného zrychleného odkupu akcií (reverse accelerated bookbuilding) za maximální cenu 264 korun za jednu akcii.

Procesem zrychleného odkupu jako jediný správce knih (sole bookrunner) byla pověřena PPF banka. Ta osloví pouze kvalifikované investory a otevření knih pro zrychlený odkup provede s okamžitou platností. Předpokládá se, že informace o stanovení ceny a celkovém počtu nově nabytých akcií budou oznámeny neprodleně po uzavření těchto objednávkových knih. Jejich uzavření může nastat kdykoli na základě rozhodnutí společnosti PPF Telco nebo PPF banky. Společnost PPF Telco si dále vyhrazuje právo kdykoli změnit podmínky nebo načasování zrychleného odkupu.

Získají-li PPF Telco a s ní ve shodě jednající osoby více než 90 % akcií O2 CR, budou moct akcionáři, kteří nejsou kvalifikovaní investoři, prodat své akcie v O2 CR skupině PPF v rámci následné nabídky povinného odkupu dle platných pravidel.

Rozhodnutí PPF nabídnout zrychlený odkup akcií O2 CR reflektuje fakt, že objem obchodů, se kterými se tyto cenné papíry na pražské burze obchodují, je velmi nízký a v tomto roce se pohybuje okolo 9,3 milionů korun. PPF tak prostřednictvím zrychleného odkupu nabízí kvalifikovaným investorům, aby své akcie v O2 CR mohli společnosti PPF Telco prodat najednou a počtech přesahující nyní obvyklé obchodní objemy na burze. Současně si prodávající zachovají svůj nárok na výplatu dividendy O2 CR ze zisku za rok 2020 a částky odpovídající snížení emisního ážia. Nárok na výplatu tohoto podílu na zisku bude zachován také pro drobné akcionáře v rámci následného povinného odkupu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 6. 2021 8:30

  Anonym

  Teď je dobrovolný odkup za 264kč, než nezískají 90%. Poté má následovat vytěsnění minoritních akcionářů. tj nucený prodej za stanovenou cenu. Komu se to nebude líbit, tak se může bránit u soudu.
  Česká burza je pověstná takovými praktikami. O2 se před pár lety rozdělilo, kdy cena spadla ke 100kč za akcii, aby bez CETINu bylo dnes za 270kč. Po vytěsnění a stáhnutí se z burzy pak chtějí jít na burzu s CETINem za podobnou cenu!

 • 24. 6. 2021 6:11

  Michal Breškovec

  Vůbec nerozumím tomu co je tam napsáno, ale znamená to, že PPF může donutit minoritní akcionáře, aby jim odprodali svoje akcie za cenu, kterou stanoví PPF? Protože pokud ano, ttak je to pěkné svinstvo a nechápu, jak je něco takového vůbec možné, v tom přeregulovaném finančním světě.

 • 24. 6. 2021 10:09

  palo

  a lze to udělat i opačně že 16,42% akcionářů nabídne PPF maximálně 264 za akcii?
  aby se více na burze obchodovalo :D

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).