Hlavní navigace

Praha bude hostit summit o bezpečnosti 5G. USA chtějí tlačit spojence k zákazu Huawei

17. 4. 2019

Sdílet

Sídlo Huawei v Praze Autor: Jan Sedlák

Počátkem května se v Praze uskuteční konference, která by mohla vyjasnit směřování v rámci již několik měsíců probírané kauzy kolem čínské společnosti Huawei. Do Prahy se 2. a 3. května na akci pořádanou ministerstvem zahraničních věcí a Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) sjedou zástupci 28 států Evropské unie a také zástupci Austrálie, Spojených států, NATO a Evropské komise. Ti se spolu mají dohodnout na tom, jak stavět bezpečné 5G sítě.

Prague 5G Security Conference v Černínském paláci zahájí premiér Andrej Babiš, který se i díky varování NÚKIBu před Huawei a ZTE dostal do Bílého domu, a ministr zahraničí Tomáš Petříček. Konference se má účastnit několik desítek odborníků na problematiku 5G sítí a kybernetické bezpečnosti.

„Cílem konference bude dospět ke konsensuálním nezávazným doporučením, jak bezpečně postupovat při zavádění sítí 5G. Doporučení budou také příspěvkem do diskusí v rámci EU a NATO o společném přístupu ke kybernetickým hrozbám, stejně jako do vznikajícího panelu o kybernetice v rámci 1. výboru OSN,“ uvádí pro Lupu k programu Radek Holý z NÚKIBu.

Důležitá by měla být role Spojených států. Agentura Reuters přišla s informací, že USA budou chtít v Praze tlačit na spojence a partnery, aby se pravidla pro 5G sítě nastavila tak, že firmy z Číny budou v podstatě postaveny mimo hru. O to se Američané snaží už delší dobu. Zástupci Číny a Ruska na konferenci pozváni nebyli.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).