Hlavní navigace

Praze se prý chytré popelnice osvědčily, instalovat chce další

15. 5. 2018

Sdílet

Chytrá odpadkový koš Bigbelly v Praze Autor: Jan Sedlák

Praze se dle oficiálního vyjádření pilotní provoz chytrých odpadkových košů osvědčil a nyní je chce rozšířit také do dalších částí metropole. Jak jsme na Lupě psali, městská firma Operátor ICT jich v centru Prahy v testovacím provozu rozmístila 30. Konkrétně jde o koše Bigbelly, které mají senzory a při zaplněnosti lisují odpad a zavolají si o vyprázdnění. Využívají mobilní síť a cloud a jde v podstatě o vendor lock-in řešení.

„Oproti běžným košům se snížil počet svozů o 95 %. Pokud to převedeme do finančního vyjádření, za půl roku tato technologie ušetřila přes 830 000 Kč bez DPH,“ uvádí po půlročním testování ředitel odboru Smart Prague v Operátorovi ICT Vladimír Zadina.

„Testovací provoz košů byl bezproblémový. Operátor ICT nemusel řešit žádné významné technické závady. V průběhu provozu byla na koše doinstalována nášlapná madla pro komfortnější otevírání a popelníky na horní desku koše. Díky lisování vhozeného odpadu a vysypání koše v momentě jeho zaplnění přispěly koše také k tomu, že jejich okolí bylo čistější,“ uvádí dále město.

Operátor ICT má nyní společně s Pražskými službami a Technickou správou komunikací připravit návrh dalšího rozšíření košů, které jsou k vidění v ulicích dalších velkých měst, jako jsou New York (naše galerie) a podobně.

Zadina dále uvádí, že zásadní bude to, aby Praha vlastnila a spravovala data, která koše generují. Mají být využívána v datové platformě, na které Operátor ICT pracuje, ovšem prozatím ji nepředstavil.

O chytrých popelnicích v Praze v našem dřívějším článku. Podívat se můžete také na to, jak Praha 6 instaluje chytré kadibudky.

Chytré koše Bigbelly v Praze a New Yorku:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).