Hlavní navigace

Pražské ČVUT si postavilo nejvýkonnější superpočítač pro výzkum AI v ČR

Sdílet

Karel Wolf 16. 4. 2019
cvut - vic

V rámci projektu výzkumného centra informatiky (Research Center for Informatics) Fakulty elektrotechniky a Fakulty informačních technologií ČVUT vznikl v Praze nejvýkonnější počítačový klastr pro výzkum umělé inteligence v ČR.

Klastr v hodnotě 41,6 milionu korun sice nemůže přímo konkurovat nejvýkonnějšímu superpočítači z ostravského IT4Innovations, ve výpočtech optimalizovaných pro umělou inteligenci ale přesto momentálně představuje českou jedničku. Zařízení se fyzicky nachází v podzemí historické budovy Fakulty elektrotechnické ČVUT na Karlově náměstí.

Klastr je složen z 20 CPU výpočetních uzlů Gigabyte s procesory Intel Xeon Gold (celkem 480 procesorových jader), 12 NVIDIA GPU výpočetních uzlů Supermicro, jednoho uzlu LenovoThinkSystem SR950 s velkým počtem CPU jader a sdílenou pamětí (192 procesorových jader, 1,5 TB operační paměti), vysokorychlostní propojovací sítě Infiniband EDR (100Gb/s) od firmy Mellanox, rychlých NVMe SSD disků Western Digital a sdíleného škálovatelného diskového pole DELL EMC Isilon. Každý GPU uzel je osazený čtyřmi akcelerátory NVIDIA V100 Tensor Core GPU. Celkem je v klastru osazeno 48 akcelerátorů s celkovým počtem 245 760 CUDA jader, 30 720 Tensor Core a celkovým výpočetním výkonem přes 6 PetaFLOPS, v operacích umělé inteligence (obecný výkon se pohybuje okolo 1,8 PetaFLOPS).

„Celá instalace nám zabrala šest týdnů včetně dodávky všech hardwarových součástí, instalace klimatizace a rozběhnutí softwaru,“ vysvětluje Petr Plodík z firmy M Computers, která měla implementaci klastru na starost. „Vybudovat takový klastr v centru Prahy je poměrně unikátní. Museli jsme vytvořit nové rozvody pro napájení a chlazení a navíc jsme čelili limitům zdejší trafostanice,“ dodává.

„Dnes máme úžasnou příležitost pracovat na společném výzkumném cíli napříč celou univerzitou a posouvat vývoj informatiky na mezinárodní úroveň. Naši experti přinesou hodnotu ve výzkumu strojového učení, umělé inteligence, teoretické informatiky, bioinformatiky, vysoce výkonných výpočtů, velkých dat, kyberbezpečnosti nebo počítačové grafiky. S nově vybudovaným počítačovým klastrem se nám navíc otevírají možnosti, o kterých se nám dřív ani nezdálo,“ komentuje prof. Dr. Michal Pěchouček, MSc vedoucí Katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, který má nové centrum na starosti.

„Výzkum a experimentální vývoj vysoce výkonných a škálovatelných algoritmů probíhá třífázově. Nejdříve na osobních počítačích pro malé instance dat, pak je třeba ověřit korektnost a škálovatelnost algoritmů na dostatečně velkém klastru a následně vyhodnocení efektivnosti a škálovatelnosti na těch největších světových superpočítačích. Architektura nově instalovaného RCIklastru umožní výzkumníkům efektivně zvládnout tuto druhou fázi vývoje vysoce škálovatelných algoritmů,” vysvětluje prakticky význam klastru prof. Ing. Pavel Tvrdík, CSc., vedoucí Katedry počítačových systémů z konkurenční Fakulty informačních technologií.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.