
V noci ze 4. na 5. listopadu uplynulo dvacet let od chvíle, kdy Český rozhlas začal vysílat z moderního studiového domu v Římské ulici v Praze. Rozhodl se ho vybudovat, když po dlouhých peripetiích prodal rozestavěný mrakodrap na Pankráci. Vzhledem k tomu, že je studiový dům v části Vinohrad, kudy vede metro a železniční trať, byl dům postaven na pružinových izolátorech německé firmy Gerb. Předchází se tím jemným otřesům, které způsobují vlaky projíždějící v podzemí.
Dům byl tehdy postaven v rekordním čase. Vysílat se z něj začalo za necelé tři roky od vyhloubení stavební jámy. Podle vzpomínek architekta se původně nepočítalo s tím, že v něm bude zpravodajský newsroom. „Ten v původním projektu nebyl a doplňovali jsme jej až za provozu,“ řekl pro Český rozhlas Dvojka. „Z architektonického hlediska bychom newsroom umístili jinam, ale bylo nutné, aby byl co nejblíž vysílacím studiím. Takže v tomhle případě zvítězila provozní efektivita nad architektonickou kreativitou,“ dodal.
Kromě studií sídlí v budově třeba také rozhlasový archiv. Budova Římská 13 tvoří společně se sousední budovou Římská 15 a historickým domem Českého rozhlasu na Vinohradské 12 vzájemně propojený komplex staveb.
Dobová reportáž o zahájení vysílání ze Studiového domu:
Před 20 lety, v noci ze 4. na 5. 11. 2000, začal @CRozhlas vysílat z nového Studiového domu v Římské ulici. Slavnostní otevření se konalo už 3. 11. 2000. Ředitel rozhlasu #VáclavKasík musel mimo jiné odpovědět na otázku, jestli se sem budou politici bát. (Ozvěny dne 3.11.2000) pic.twitter.com/qS958b43Pd
— Auditorium (@auditoriumCRo) November 6, 2020