Hlavní navigace

Před 15 lety začala vysílat digitální stanice ČRo D-dur

Sdílet

Filip Rožánek 1. 5. 2020

Patnácté výročí vysílání dnes slaví digitální stanice Českého rozhlasu D-dur, která je určená příznivcům vážné hudby. „Při zkušebním provozu jsme zjistili, že skladby mají často jiné stopáže, než jsou uvedeny na CD a v rozhlasové databázi. Na konci bloku tak vznikaly ‚díry‘. Technici vymysleli, že když zbude do konce bloku nějaký čas, zařadí počítač automaticky ptačí zpěv. Ten je skoro tak pěkný jako hudba,“ vzpomíná zakladatel stanice Lukáš Hurník.

„K narozeninám 1. května jsme měli připraveny oslavy. Česká filharmonie nám chtěla věnovat koncert týž den v Rudolfinu, kde měla být premiéra skladby Jiřího Temla, který tehdy u spuštění také byl. Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu jsme chystali narozeninový komorní koncert v klášteru sv. Anežky. Oslavy se nekonají, dopadly kvůli koronavirové potvoře stejně, jako všechny ostatní koncerty,“ dodává Hurník.

Vznik digitálních stanic aktivně podporoval tehdejší generální ředitel Václav Kasík. Souhlas s digitální strategií veřejnoprávního rozhlasu vyslovila Rada Českého rozhlasu jednomyslně 27. dubna 2005. Kromě D-duru tehdy odsouhlasila také vznik zpravodajského programu Rádio Česko a populárně-naučného okruhu Leonardo. V další fázi začalo od ledna 2006 vysílat Radio Wave.

Poslechovost stanice D-dur se v druhém pololetí roku 2019 pohybovala kolem 20 tisíc posluchačů týdně, denně si ji zapíná zhruba 11 tisíc zájemců. Digitální stanice Českého rozhlasu vysílají přes internet, v DAB+, v multiplexu České televize a na dalších distribučních platformách.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.