Hlavní navigace

Přesně před 10 lety se na internetu objevil technický popis Bitcoinu

31. 10. 2018

Sdílet

Bitcoin Autor: Depositphotos

Bitcoin dnes slaví jedno kulaté výročí. Přesně před deseti lety někdo pod pseudonymem Satoshi Nakamoto publikoval dokument Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System.

Dokument uveřejněný v pátek 31. října 2008 v rámci kryptografického mailing listu tvoří devítistránkový akademický článek, který popisuje základní principy toho, jak Bitcoin funguje. Bitcoin je v něm prezentován coby nová digitální měna a elektronický transakční systém, který obchází potřebu spoléhat se při transakcích na třetí stranu. Dokument, kterému se nevyhnuly různé drobnější formální nedostatky, byl pravděpodobně publikovaný hlavně za účelem oponentury, dnes je však považován bez nadsázky za bitcoinovou bibli. Samotný bitcoinový protokol se objevil jen o 64 dní později.

V textu se můžeme dočíst například to, jakým způsobem systém umožňuje provádět online transakce mezi dvěma navzájem si nedůvěřujícími stranami a bez prostředníka pomocí unikátních digitálních podpisů, časových razítek a udržování distribuované databáze s kompletní proběhlou transakční historií. Zajímavé je, že ačkoli dokument velmi pěkně popisuje technický princip fungování otevřeného veřejného blockchainu, samotný termín blockchain bychom v něm hledali marně.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).