Hlavní navigace

Prezident podepsal zákon o kybernetické bezpečnosti, posvětil vznik nového úřadu

22. 6. 2017

Sdílet

Vznik Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) dostal poslední potřebné posvěcení. Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o kybernetické bezpečnosti, ve které je vznik nové instituce zakotven.

Jak jsme informovali už dříve, jen letos by úřad sídlící v Brně měl vyjít na zhruba 214 milionů korun s tím, že 75 milionů půjde na provoz a zbytek pak na vybavení a podobně.

NÚKIB se bude starat o kyberbezpečnostní agendu, která se vydělila z působnosti Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Má mít dozor například nad tím, jak jsou chráněny kritické systémy, bude přijímat hlášení o incidentech a ve stavu kybernetického nebezpečí má být koordinátorem postupu.

Přípravu NÚKIB dostal ve funkci vládního zmocněnce na starost někdejší šéf NBÚ Dušan Navrátil. Mluví se o něm jako o budoucím řediteli nového úřadu (náš rozhovor).

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 6. 2017 17:24

  Jenda (neregistrovaný)

  Byl bych rád za nějakou podrobnější analýzu, konkrétně by mě zajímalo, jaké eastereggy jsou tam tentokrát (minule to byla možnost odpojení ČR od zahraniční konektivity). V tomto případě tam podezřele vypadá povinnost provozovatelů vyhledávačů, eshopů a cloudů registrovat se v EU, jinak dostanou pokutu. Jenže jak jako náš stát vymůže pokutu po někom, kdo není v EU? Kdybych byl paranoidní, tak bych řekl, že Ministerstvo financí za chvíli řekne, že nám tudy odtékají prachy, a je potřeba kromě hazardu blokovat i tohle.

 • 22. 6. 2017 18:00

  lupa.cz jsou už jako čučkaři

  Mam jen kuse informace od kluku z parku, nejsem pravnik. Navysene donucovaci pokuty tam jsou primarne z toho duvodu, aby se stat dostal k datum v nove definove skupine systemu. Jinymi slovy v intencich toho co se ptate, pokud se pohybujete "na pomezi" a nemate rad, kdyz vas dozoruji nejaci klauni bez talentu, presunte napr. sve cloudy mimo EU a pouzivejte vyhledavace, ktere nespadaji pod EU.

 • 24. 6. 2017 12:43

  lupa.cz jsou už jako čučkaři

  V cem jsou nejlepsi? Je rovnez sit na motyly, napriklad umistena v Brdskem polesi, nejlepsi ochranou proti lvum a slonum jen kvuli tomu, ze ji zadny lev ani slon dosud neprekonal?

 • 22. 6. 2017 21:44

  Franta Flinta (neregistrovaný)

  Ale jo, 75 mega na provoz cestovky pro zhruba 50 lidí je fajn. A ten zbytek pro náklady na ubytování pražských uprchlíků z NBŮ taky ujde. Jen ta práce někde v pozadí...

 • 23. 6. 2017 7:34

  Milan (neregistrovaný)

  Já z toho mám pořád takový nějaký divný pocit. NBÚ, ÚOOÚ, NÚKIB,... a co vznikne příště??? Jeden Zákon, druhý Zákon, jedno Nařízení EU, druhé, třetí... GDPR bude následovat...
  Opak této hrůzy je JEDEN zákon, s klasifikací problémů, odkaz na mezinárodní bezpečnostní standardy a kontrola SHODY s Jedním Zákonem a ne s deseti...
  Dušana Navrátila si vážím a všech těch kluků, co tam makají, jsou v EU určitě nejlepší, ale nějak něco je asi špatně...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).