Hlavní navigace

Prezident podepsal zákony o elektronických občankách a o zjednodušení stavby sítí

Sdílet

David Slížek

Podepsáno jest. Prezident Miloš Zeman podle oznámení na hradním webu podepsal pětici zákonů. Jsou mezi nimi i dvě normy, které se týkají IT a e-governmentu.

Jednou je zákon o opatřeních ke snížení nákladů na zavádění vysokorychlostních sítí elektronických komunikací, který prošel parlamentem na konci května. Druhou pak je novela zákona 328/1999 Sb., o občanských průkazech.

První norma je dlouho očekávanou implementací evropské směrnice 2014/61/EU o opatřeních ke snížení nákladů na budování vysokorychlostních sítí elektronických komunikací, která by měla zjednodušit stavbu nových sítí v Česku (podrobněji se jí budeme věnovat v obsáhlejším textu zítra).

Druhý zákon připravuje půdu pro vydávání elektronických občanek (tedy průkazů s čipem), za které už si stát nebude účtovat 500 Kč, ale bude je vydávat zdarma. Pokud už nadšeně míříte na úřad, abyste si o elektronickou občanku zažádali, zadržte. Stát si dal dost času na přípravu: celých dvanáct měsíců od zveřejnění zákona ve Sbírce zákonů.

Aby pak bylo nové občanky možné snadno používat například k online přihlašování na webech českých úřadů nebo ke službám soukromých podnikatelů, musí ještě parlamentem projít zákon o elektronické identifikaci, který začátkem června prošel Sněmovnou a momentálně čeká na projednání v Senátu. I k tomuto tématu chystáme podrobnější text.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?