Hlavní navigace

Prezident podepsal zákony o elektronických občankách a o zjednodušení stavby sítí

Sdílet

David Slížek 19. 6. 2017

Podepsáno jest. Prezident Miloš Zeman podle oznámení na hradním webu podepsal pětici zákonů. Jsou mezi nimi i dvě normy, které se týkají IT a e-governmentu.

Jednou je zákon o opatřeních ke snížení nákladů na zavádění vysokorychlostních sítí elektronických komunikací, který prošel parlamentem na konci května. Druhou pak je novela zákona 328/1999 Sb., o občanských průkazech.

První norma je dlouho očekávanou implementací evropské směrnice 2014/61/EU o opatřeních ke snížení nákladů na budování vysokorychlostních sítí elektronických komunikací, která by měla zjednodušit stavbu nových sítí v Česku (podrobněji se jí budeme věnovat v obsáhlejším textu zítra).

Druhý zákon připravuje půdu pro vydávání elektronických občanek (tedy průkazů s čipem), za které už si stát nebude účtovat 500 Kč, ale bude je vydávat zdarma. Pokud už nadšeně míříte na úřad, abyste si o elektronickou občanku zažádali, zadržte. Stát si dal dost času na přípravu: celých dvanáct měsíců od zveřejnění zákona ve Sbírce zákonů.

Aby pak bylo nové občanky možné snadno používat například k online přihlašování na webech českých úřadů nebo ke službám soukromých podnikatelů, musí ještě parlamentem projít zákon o elektronické identifikaci, který začátkem června prošel Sněmovnou a momentálně čeká na projednání v Senátu. I k tomuto tématu chystáme podrobnější text.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 6. 2017 18:32

    Franta pepa jednicka (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

    Na tento novy a svetly zitrek se jiste tesi u VDF, T-M a UPC, za kterymi prijdou lokalni ISP a reknou si, ze chteji vyuzit jejich infrastrukturu. O2 v zemi nic nema a cetin uz je tak zaregulovany, ze si jiste take smlsne.