Hlavní navigace

Prohlížeč Brave nabídne vlastní vyhledávač zaměřený na ochranu soukromí

Sdílet

Ondřej Novák 4. 3. 2021
Prohlížeč Brave - logo

Prohlížeč Brave, zaměřený na soukromí uživatelů, ohlásil akvizici privátního vyhledávacího enginu Tailcat. Spojením prohlížeče a vyhledávače má vzniknout služba Brave Search, která bude představovat alternativu ke Google Chrome a Google Search s důrazem na ochranu soukromí.

Za vyhledávačem Tailcat stojí tým, který se podílel na vývoji privátních produktů ve firmě Cliqz spadající do holdingu Hubert Burda Media. Tailcat má vlastní indexování, které je nezávislé na velkých internetových firmách, ale podle Brave dokáže nabídnout kvalitní vyhledávání bez sběru IP adres nebo osobních informací uživatelů.

„Jediná cesta, jak se postavit Big Tech firmám a jejich špatnému návyku sbírat osobní data je vývoj robustního a nezávislého vyhledávacího enginu, který uchrání soukromí a nabídne uživatelům kvalitu, kterou očekávají. Lidé by neměli být tlačení do volby mezi soukromím a kvalitou,“ řekl Josep M. Pujol, vedoucí projektu Tailcat.

Prohlížeč Brave v loňském roce zaznamenal také skokový nárůst měsíčních uživatelů z 11 miliionů na 25 milionů. „V roce 2021 očekáváme ještě větší poptávku po Brave, protože se stále více uživatelů snaží uniknout invazivním praktikám Big Tech firem,“ uvedl výkonný ředitel a spoluzakladatel Brave Software Brendan Eich.

Vyhledávač respektující soukromí Brave Search zatím není v provozu. Zájemci o testování se mohou přihlásit do pořadníku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.