Hlavní navigace

Projekt Natick: Microsoft ve Skotsku otevírá podmořské datacentrum (foto)

6. 6. 2018

Sdílet

Microsoft Project Natick

Microsoft dnes veřejně představil jeden ze svých „moonshotů“. Jde o několik let rozvíjený Project Natick, jehož cílem je vytvořit podvodní soběstačná datacentra. Microsoft jedno z nich spouští u skotských ostrovů Orkney Islands.

Datacentrum ve formě kapsule leží na mořském dnu (117 stop pod povrchem), je čtyřicet stop dlouhé a obsahuje 12 racků, do kterých se vejde 864 serverů. Napájení probíhá z přilehlých obnovitelných zdrojů. Instalace má údajně fungovat až pět let bez zásahu. Zároveň ale zatím nemá provozovat žádné „mission critical“ cloudové aplikace.

Výzkumný tým Microsoftu nyní bude sledovat, jak si kapsule vede, a zároveň se má vyhodnocovat, zda je provoz něčeho takového ekonomický. Pokud ano, mohlo by jít o rozšíření rozsáhlé infrastruktury datových center a podmořských optických tras, které Microsoft provozuje. Kapsule by mohly obsloužit pobřežní lokality. Více o tom v článku na blogu a ve videu.

Neobvyklých datacenter je po světě více. V loňském roce bylo jedno otevřeno v Norsku v bývalém podzemním dole. Tencent zase buduje velký projekt ve skálách v čínském městě Guizhou.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).