Hlavní navigace

Pronájmy přes Airbnb mohou spadat pod EET, tvrdí Finanční správa

David Slížek

Pronajímáte svůj byt nebo pokoj přes Airbnb? Pak se vás za určitých podmínek může týkat povinnost evidovat tržby v rámci EET. Skoro rok po spuštění systému vydala Finanční správa Informace k daňovému posouzení povinností poskytovatelů ubytovacích služeb (Airbnb a další) (PDF) a její závěr je jasný:

Lze shrnout, že naplňuje-li činnost poplatníka znaky podnikatelské činnosti ve smyslu § 420–422 občanského zákoníku, tj. poskytuje-li poplatník ubytovací služby prostřednictvím internetových platforem soustavně a za účelem dosažení zisku, a přijímá-li za poskytnutí této služby platby v hotovosti, platební kartou nebo jiným obdobným způsobem, přičemž tyto platby nespadají pod žádnou z výše uvedených zákonných výjimek z evidenční povinnosti, je poplatník povinen tyto tržby evidovat.

Tuto povinnost mají pronajímatelé už od 1. 12. 2016, potvrdila dnes Finanční správa. Pronajímatelé, kteří byty pronajímají soustavně, by se tak měli registrovat, za pronájmy vydávat účtenky a zároveň je elektronicky poslat správci daně.

Povinnost ovšem platí jen v případě, že pronajímatel přímo přijímá peníze v hotovosti nebo třeba přes platby kartou. „Formální znaky nejsou naplněny v případě, kdy k platbě dochází převodem z účtu na účet,“ doplňuje Finanční správa.

Pokud ubytovatel peníze přijímá od Airbnb (podnájemník tedy platí Airbnb a to pak platbu posílá majiteli bytu), povinnost EET se na něj zřejmě nevztahuje.

V případech, kdy poplatník poskytující ubytovací služby využívá pro účely zprostředkování nabídky služeb a přijetí plateb za poskytnutí těchto služeb třetí osoby (zprostředkovatel), je třeba brát v potaz specifika smluvního vztahu mezi poplatníkem a zprostředkovatelem, která mohou mít vliv na faktický průběh výkonu evidenční povinnosti, případně mohou za určitých podmínek založit povinnost evidovat tržby poplatník a zprostředkovateli. Zásadní je v tomto ohledu především to, čím jménem na čí účet jsou platby za poskytnutí služby přijímány.

Pod EET také nespadají lidé, kteří své byty či pokoje pronajímají jen občas. Nebo jak říká Finanční správa „…s výjimkou příjmu, který není předmětem daně z příjmů nebo je z hlediska obvykle přijímaných tržeb ojedinělý“.

Našli jste v článku chybu?