Hlavní navigace

Proti smazání příspěvku na Facebooku se můžete odvolat, slibuje firma

24. 4. 2018

Sdílet

Sídlo Facebooku Autor: Facebook

Proces, kterým Facebook rozhoduje o tom, které příspěvky, fotky či videa ponechá a které smaže, byl odjakživa dost nejasný a problematický. Navíc se proti smazání uživatel nemohl ani pořádně bránit – protestovat se dalo jen při zablokování celého účtu nebo stránky, nikoli u jednotlivých postů.

Facebook teď slibuje, že to vše změní. Zveřejnil svá interní pravidla (Zásady komunity), podle kterých jeho moderátoři o případném smazání obsahu rozhodují. Ta popisují, které projevy jsou na Facebooku nepřípustné. Patří mezi ně například nenávistné slovní projevy, realistické vyobrazení násilí či nahoty a sexu nebo necitlivý a krutý obsah, který se vysmívá zraněním, nemocem, postižením a podobně.

Například nenávistné slovní projevy Facebook definuje takto:

Nenávistné slovní projevy definujeme jako přímý útok na lidi na základě tzv. chráněných rysů, tedy rasy, etnika, národnosti, náboženského přesvědčení, sexuální orientace, pohlaví, genderové identity nebo vážného tělesného postižení či choroby. Dále poskytujeme určité formy ochrany pro imigranty. Útok definujeme jako agresivní nebo ponižující slovní projev, označování někoho za podřadnou osobu nebo výzvy k vyloučení nebo segregaci.

Konkrétněji pak popisuje, jaké projevy do této kategorie spadají. Jsou to mimo jiné „ponižující slovní projevy včetně (ale ne výlučně) narážek na nebo přirovnání ke špíně, bakteriím, nemocem nebo fekáliím, narážek na nebo přirovnání ke zvířatům, která jsou kulturou vnímána jako inteligentně nebo fyzicky méněcenná, narážek na nebo přirovnání k podlidem“. Dále pak „označení nebo výraz naznačující fyzický, mentální nebo morální deficit osoby nebo skupiny osob“ nebo „volání po vyloučení nebo izolaci člověka nebo skupiny lidí na základě výše uvedených charakteristik. Povolujeme kritiku imigračních zákonů a argumenty na zpřísnění takových zákonů.“ Podrobněji můžete pravidla přečíst v Zásadách komunity.

Obsah na Facebooku momentálně posuzuje asi 7500 moderátorů po celém světě, uvádí firma. Facebook také přislíbil, že nově uživatelům umožní, aby se mohli odvolat proti smazání konkrétního příspěvku. Pokud vám tedy něco smaže, dostanete upozornění a můžete proti odstranění protestovat. Váš protest podle Facebooku posoudí moderátor obvykle do 24 hodin. Pokud uzná, že příspěvek pravidla neporušil, obnoví jej.


Autor: Facebook
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).