Hlavní navigace

Průša představil údajně nejrychlejší stolní SLA 3D tiskárnu na světě

16. 6. 2021

Sdílet

Prusa Research Autor: Prusa Research

Česká společnost Prusa Research představila novou 3D tiskárnu. Model Prusa SL1S SPEED je inovovaný původní stroj SL1 postavený na SLA technologii. Novinka bude k dispozici v modelech za 64 990 (v balení s mycí a vytvrzovací stanicí CW1S) a 49 990 korun. Objednávky se začnou odesílat na přelomu června a července tohoto roku.

Prusa Research
Autor: Prusa Research

“Vylepšili jsme na SL1 prakticky všechny její hlavní parametry. K novému 5,96 palcovému (15 cm) LCD displeji přísluší o 25 % větší tisková platforma. Její horní strana má nově tvar stříšky. Tiskový objem je nyní 127×80×150 mm, SL1S dokáže vytvrdit jednu vrstvu za 1,4 sekundy (nízká výška vrstvy, transparentní resin). Dosahuje rychlosti až 80 mm/h, při 0,1mm vrstvě a použití transparentního resinu, což uživatelé ocení hlavně při procesu rychlého prototypování,” informuje Průša na blogu.

“Standardní 405nm resiny typu tough se vytvrzují za 1,6–2,5 sekundy, přesný čas pak závisí na velikosti výtisku, výšce vrstvy a konkrétním výrobci. Pokročilejší materiály, které by jinak potřebovaly 20 a více sekund na vrstvu, se nyní dají vytvrdit za 3–4 sekundy, jde tedy opravdu o rozdíl třídy. Pozor, rychlost SLA 3D tiskárny ale není jen o samotném vytvrzování – velkou roli hraje i systém pohybu. A proto jsme mechanismus náklonu (tilt) i samotný pohyb platformy zrychlili téměř na trojnásobek. Změnili jsme také design vaničky, výkon UV LED panelu je teď silnější, vylepšili jsme firmware… stručně řečeno, vzali jsme to od podlahy. Při tiskové kvalitě draft teď vytisknete 150 mm vysoký objekt za dvě hodiny.”

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 6. 2021 8:04

    bez přezdívky

    Je škoda, že se v Česku mluví pořád jen o Průšovi, přitom existují další zajímavé české stroje, jako třeba tiskárna od trilabu, dokonce teď nedávno vydali novinku Azteq s vyhřívanou komorou. Je to trochu jiný princip, než rozšířené kartézky, Trilab vsadil na delta kinematiku.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).