Hlavní navigace

Průša rozšíří působnost a kupuje českého výrobce 3D tiskáren Futur3D

Sdílet

Jan Sedlák

Společnost Prusa Research expanduje a za nespecifikovanou částku kupuje další českou firmu Futur3D. Na tuzemském trhu nejde o jediné spojení dvou výrobců, brněnský Y Soft už dříve koupil podnik be3D.

Futur3D také vyrábí vlastní 3D tiskárny, konkrétně od roku 2013. Soustředí se na technologii tisku pomocí stereolitografie (DLP/SLA), která postupně vytvrzuje tenké vrstvy tekutého polymeru. Průša dělá tiskárny postavené na technologii FDM/FFF, která vrství zahřívaný plast.

Stroje od Futur3D se více hodí na profesionální využití, díky čemuž bude moci Průša expandovat do dalších oblastí. „Když jsem před lety začínal s FDM tiskárnami, byly také velmi drahé a složité. A nyní se nám daří dodávat naše 3D tiskárny desítkám tisíc uživatelů z celého světa, kteří si je kupují i pro běžné domácí využití. Podobnou revoluci chceme přinést i do oblasti DLP/SLA tiskáren,“ naznačuje Josef Průša.

Prusa Research v roce 2017 dosáhla na příjmy ve výši 721 milionů korun. V současné době v Praze měsíčně vyrobí a odešle šest tisíc tiskáren. Ve svém sídle brzy plánuje otevřít komunitní dílnu (makerspace) PrusaLab.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?