Hlavní navigace

Průša rozšíří působnost a kupuje českého výrobce 3D tiskáren Futur3D

13. 5. 2018

Sdílet

Prusa Reserach - 3D tiskárny - perex Autor: David Slížek, Internet Info

Společnost Prusa Research expanduje a za nespecifikovanou částku kupuje další českou firmu Futur3D. Na tuzemském trhu nejde o jediné spojení dvou výrobců, brněnský Y Soft už dříve koupil podnik be3D.

Futur3D také vyrábí vlastní 3D tiskárny, konkrétně od roku 2013. Soustředí se na technologii tisku pomocí stereolitografie (DLP/SLA), která postupně vytvrzuje tenké vrstvy tekutého polymeru. Průša dělá tiskárny postavené na technologii FDM/FFF, která vrství zahřívaný plast.

Stroje od Futur3D se více hodí na profesionální využití, díky čemuž bude moci Průša expandovat do dalších oblastí. „Když jsem před lety začínal s FDM tiskárnami, byly také velmi drahé a složité. A nyní se nám daří dodávat naše 3D tiskárny desítkám tisíc uživatelů z celého světa, kteří si je kupují i pro běžné domácí využití. Podobnou revoluci chceme přinést i do oblasti DLP/SLA tiskáren,“ naznačuje Josef Průša.

Prusa Research v roce 2017 dosáhla na příjmy ve výši 721 milionů korun. V současné době v Praze měsíčně vyrobí a odešle šest tisíc tiskáren. Ve svém sídle brzy plánuje otevřít komunitní dílnu (makerspace) PrusaLab.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 5. 2018 19:12

  AndroidForum.cz (neregistrovaný)

  Jsem myslel, že Pruša si tuhle tiskárnu už delší čas vyvíjí sám. Asi to není až zas taková sranda. No je dost možné, že si od Průši jednu SLA tiskárnu koupím.

 • 14. 5. 2018 16:08

  eman (neregistrovaný)

  Jen na upřesněnou, SLA/DLP se hodí především na úplně JINÉ využití, než FDM - na výrobu spíše drobných předmětů, kde je požadován vysoký detail. Oproti FDM zas nedokáže vyrobit funkční díly. A pokud jde o akvizice, Y Soft před koupí be3D vůbec 3D tisk nedělal.

 • 7. 6. 2018 15:28

  Chovatel (neregistrovaný)

  Vyhozený prachy. Ten Průšův šmejd za to nestojí. Obdobu složíš za 5000 Kč, a to nijak nepřeháním. Přes 20 tisíc bych nedal, ani kdybys mi u krku držel nůž.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).