Hlavní navigace

Průzkum: jen 27 % Čechů si myslí, že jsou jejich data na sociálních sítích v bezpečí

Sdílet

Karel Wolf 31. 10. 2018
Šifrování - bezpečnost - zámek Autor: Depositphotos

Méně než 30 % oslovených českých uživatelů je přesvědčeno, že sociální sítě dokáží ochránit jejich osobní data. V průměru dva ze tří pak netuší, kolik informací je o nich dostupných online a kdo všechno k nim má přístup. Vyplývá to alespoň z celoevropského průzkumu, který si nechala provést společnost Kaspersky Lab.

Z průzkumu, kterého se zúčastnilo 7010 respondentů, z toho 501 z ČR, vyplynulo, že 60 % oslovených Čechů neví, kde všude se na internetu objevují jejich data a kde jsou uložena. 29 % oslovených českých rodičů nemá přehled o tom, kolik osobních informací o sobě na internetu sdílejí jejich potomci.

Navzdory tomu 92 % oslovených se zajímá o to, jestli nejsou jejich data používána nezákonně, a 62 % se obává toho, aby jejich osobní finanční údaje neskončily v rukách hackerů. Pouze 36 % respondentů z ČR důvěřuje velkým korporacím, když přijde řeč na zpracování dat, a pouze 27 % se domnívá, že jsou jejich osobní údaje v bezpečí na sociálních sítích.

Pokud jde o proaktivní přístup k ochraně dat, téměř pětina oslovených českých uživatelů (16 %) nezabezpečuje své Wi-Fi sítě heslem, 28 % jich nikdy neaktualizovalo bezpečnostní nastavení routerů a 11 % respondentů na svých zařízeních nepoužívá žádná bezpečnostní řešení.

Průzkum realizovala společnost Arlington Research a zaměřoval se na povědomí, znalost a vnímání osobních dat evropskými uživateli. Online dotazování proběhlo v sedmi státech: České republice, Slovensku, Velké Británii, Německu, Francii, Itálii a Španělsku na osobách starších osmnácti let.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 10. 2018 17:12

  Martin P. (neregistrovaný) ---.nat.epc.tmcz.cz

  Myslím že i těch 73% nebude vědět co je opravdu "bezpečnost".

 • 31. 10. 2018 18:06

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  A nakonec mají bohužel pravdu. Stále jsou bezpečnější než u státu, který neustále zveřejňuje adresy podnikatelů a v případě fyzických osob plátců DPH i jejich rodná čísla.

 • 3. 11. 2018 19:32

  VM (neregistrovaný) 185.156.120.---

  To by bylo překvapivě dobré, kdyby jen 27 procent Čechů bylo tak naivních a myslelo si, že data na sociálních sítích mohou být v bezpečí...