Méně než 30 % oslovených českých uživatelů je přesvědčeno, že sociální sítě dokáží ochránit jejich osobní data. V průměru dva ze tří pak netuší, kolik informací je o nich dostupných online a kdo všechno k nim má přístup. Vyplývá to alespoň z celoevropského průzkumu, který si nechala provést společnost Kaspersky Lab.
Z průzkumu, kterého se zúčastnilo 7010 respondentů, z toho 501 z ČR, vyplynulo, že 60 % oslovených Čechů neví, kde všude se na internetu objevují jejich data a kde jsou uložena. 29 % oslovených českých rodičů nemá přehled o tom, kolik osobních informací o sobě na internetu sdílejí jejich potomci.
Navzdory tomu 92 % oslovených se zajímá o to, jestli nejsou jejich data používána nezákonně, a 62 % se obává toho, aby jejich osobní finanční údaje neskončily v rukách hackerů. Pouze 36 % respondentů z ČR důvěřuje velkým korporacím, když přijde řeč na zpracování dat, a pouze 27 % se domnívá, že jsou jejich osobní údaje v bezpečí na sociálních sítích.
Pokud jde o proaktivní přístup k ochraně dat, téměř pětina oslovených českých uživatelů (16 %) nezabezpečuje své Wi-Fi sítě heslem, 28 % jich nikdy neaktualizovalo bezpečnostní nastavení routerů a 11 % respondentů na svých zařízeních nepoužívá žádná bezpečnostní řešení.
Průzkum realizovala společnost Arlington Research a zaměřoval se na povědomí, znalost a vnímání osobních dat evropskými uživateli. Online dotazování proběhlo v sedmi státech: České republice, Slovensku, Velké Británii, Německu, Francii, Itálii a Španělsku na osobách starších osmnácti let.