Hlavní navigace

Prvním ombudsmanem České televize bude novinář Čestmír Franěk

26. 7. 2018

Sdílet

Čestmír Franěk Autor: Česká televize

Od srpna začne v České televizi působit ombudsman, na kterého se budou moci diváci obracet se svými stížnostmi. Měl by se stát nezávislým nástrojem pro vypořádávání podnětů a hodnocení své činnosti a vysílání, říká Petr Dvořák, který návrh na zřízení postu ombudsmana poprvé představil ve svém kandidátském projektu na post generálního ředitele České televize v roce 2017.

Po ustavení Divácké rady, v níž zasedá šedesát osobností zastupujících významné české instituce, sdružení a spolky, se ombudsman stane dalším nezávislým orgánem pro posílení komunikace České televize s veřejností, uvedl Petr Dvořák, který návrh na zřízení postu ombudsmana poprvé představil ve svém kandidátském projektu na post generálního ředitele České televize v roce 2017.

Ombudsman ČT by měl být garantem řádného vyřizování diváckých podnětů a novou instancí pro posuzování stížností, o jejichž předešlém vypořádání budou mít stěžovatelé pochybnosti. Tím prvním se stane dosavadní zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT pro analytické a diskusní pořady Čestmír Franěk

Pozici ombudsmana má řada významných médií veřejné služby v Evropě, včetně BBC. V České televizi se tento orgán stane důležitým nástrojem pro vedení konstruktivního dialogu s veřejností a poslední, nezávislou instancí nespokojených stěžovatelů. Ombudsman by měl prospět nejen jim, ale i samotné České televizi. To pro mě bylo také hlavní motivací se o tuto pozici ucházet, říká Franěk a dodává: První úkol, který jsem si stanovil, je nastavení nových, jasných a co nejjednodušších pravidel pro komunikaci s diváky tak, aby jejich návrhy, podněty a stížnosti putovaly přímo k odpovědnému a kompetentnímu zaměstnanci České televize. Aby byly vyřízeny rychle, korektně a transparentně.

Franěk působí v médiích již více než pětatřicet let. Jako novinář přispíval do novin a časopisů Mladý svět, Večerník Praha či Týden. V roce 2000 nastoupil do České televize na pozici dramaturga. Jeho specializací byla zejména publicistika a diskuzní pořady i volební speciály. Dosud zastával funkci zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT pro analytické a diskusní pořady.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 7. 2018 14:56

    Vasek (neregistrovaný)

    Nemusí o každé trafice, stačilo by, aby čt nerecyklovala stále dokola ty samé eurohujerské tváře a dala slovo i jiným.

  • 27. 7. 2018 8:34

    Niemand (neregistrovaný)

    Sociální otázky jsou zásadně důležité po celou dobu existence lidstva a sociální otázky řeší dokonce i primáti. Sociální otázky mohou dokonce rozhodovat o životě a smrti. Například v pravěku, vyloučeni z kmene byl v podstatě rozsudek smrti. I dnes lidé žijící na okraji společnosti, napřiklad bezdomovci, mohou vnímat sociální otázky jako otazky života a smrti. Ale sociální otázky nemusí být v takto krajní poloze, ovšem i v mírnějších polohách, mají zásadní vliv na život člověka (ne myšleno jako otázka bytí, ale otázka kvality bytí). Jestliže jste si doposud nevšiml zásadního významu sociálních otázek v životě člověka, něco s vámi není v pořádku. Sociální otázky jsou typicky ignorovány psychopaty.

    U národnostních otázek je třeba si uvědomit, že aktuální zájem o ně není samovolný. Je to reakce na vnější akce. Princip akce a reakce je přirozený a je podstatou nám známého vesmíru. Jsem naprosto přesvědčen, že kdyby nebylo nátlakových akcí EU, neziskových organizací a dalších, nebyly by dnes národnostní otázky na pořadu dne. Možná ani Tomio Okamura by dnes nebyl v parlamentu a spíše by se věnoval cestovnímu ruchu. Každá akce prostě vyvolá reakci. Pokud budete soustavně působit nějakou silou, automaticky se vám postaví protisíla. Je to podstatou všeho, co známe a to jak v materiální, tak i myšlenkové rovině. Jestli jste si toho doposud nevšiml, něco s vámi není v pořádku. Zásadní a zřejmé principy jsou typicky ignorovány omezeným lidmi, kteří si jich nevšimli, nebo manipulátory, kteří o nich ví, ale ignorují je úmyslně a snaží se silou protlačit svoji ideu, bez ohledu na odpor.

  • 26. 7. 2018 17:34

    Tom (neregistrovaný)

    Takze jen dalsi post uzitecny pro "my delame vse spravne" - potvrdi to "nezavisla" rada a samozrejme potvrdi to dokonce i ombudsman. Jak smarja muze byt ombudsman nekdo, kdo z toho zaprdenyho skanzenu primo pochazi?

  • 27. 7. 2018 6:36

    Al (neregistrovaný)

    1) ČT udělá něco, co se neslučuje s úlohou veřejnoprávního média.
    2) Lidé si toho všimnou a upozorní na to ombudsmana ČT.
    3) Ombudsman bude předstírat, že stížnost řeší a
    a) vysvětlí že vše je jinak a ČT nepochybila
    b) zkusí co to udělá, když nebude reagovat
    c) bude předstírat, že řeší, a počká až to vyšumí
    d) občas se mafie domluví, že jako ustoupí a vyhoví stížnosti, aby to vypadalo, ale jenom, když bude nejhůř
    Hlavně udržet penězovod, krmit navázané parazity, nezapomenout na kamarády, co nejsou zrovna u lizu, a všem vysvětlovat, že jsou nenahraditelní.

  • 26. 7. 2018 13:37

    retro silenstvi (neregistrovaný)

    Hodně štěstí. Bude tam neustále řešit, proč Česká televize obšírně neinformovala o tom, že ve Švédsku dva přistěhovalci vykradli trafiku. Přitom na všech alternativních informačních bublinách to byla zpráva týdne.

  • 27. 7. 2018 2:35

    yx (neregistrovaný)

    Už jsem to pochopil. Jeho workflow bude následující:
    1) ČT udělá něco, co se neslučuje s úlohou veřejnoprávního média.
    2) Lidé si toho všimnou a upozorní na to ombudsmana ČT.
    3) Ombudsman akceptuje radu prostého člověka, a postará se, aby nikdy příště ČT něco takového neudělala.

    Není to trochu divný workflow? Co takhle kdyby se někdo v bodě 1) zamyslel a ten průšvih neudělal?

    A nebo to bude spíš něco takovéhoto?
    1) ČT udělá něco, co se neslučuje s úlohou veřejnoprávního média.
    2) Lidé si toho všimnou a upozorní na to ombudsmana ČT.
    3) Ombudsman stížnost rychle, korektně a tranparentně vyřídí ihned poté co dojde na stůl kompetentnímu zaměstnanci ČT. (jemu)

  • 27. 7. 2018 1:36

    Steve

    Kdy radši začnou řešit přepracování nesmyslného zákona obhajujícího Koncesionářské příspěvky? Nyní a tento současný je totál paskvil a hloupost na N-tou. KRAVINA!

  • 26. 7. 2018 17:56

    retro silenstvi (neregistrovaný)

    Obdivuji lidi, kteří mají čas na řešení národnostních a sociálních otázek. Buď jsou absolutně dokonalí, a nebo totálně pitomí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).