Hlavní navigace

Prvním ombudsmanem České televize bude novinář Čestmír Franěk

Sdílet

Jan Brychta

Od srpna začne v České televizi působit ombudsman, na kterého se budou moci diváci obracet se svými stížnostmi. Měl by se stát nezávislým nástrojem pro vypořádávání podnětů a hodnocení své činnosti a vysílání, říká Petr Dvořák, který návrh na zřízení postu ombudsmana poprvé představil ve svém kandidátském projektu na post generálního ředitele České televize v roce 2017.

Po ustavení Divácké rady, v níž zasedá šedesát osobností zastupujících významné české instituce, sdružení a spolky, se ombudsman stane dalším nezávislým orgánem pro posílení komunikace České televize s veřejností, uvedl Petr Dvořák, který návrh na zřízení postu ombudsmana poprvé představil ve svém kandidátském projektu na post generálního ředitele České televize v roce 2017.

Ombudsman ČT by měl být garantem řádného vyřizování diváckých podnětů a novou instancí pro posuzování stížností, o jejichž předešlém vypořádání budou mít stěžovatelé pochybnosti. Tím prvním se stane dosavadní zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT pro analytické a diskusní pořady Čestmír Franěk

Pozici ombudsmana má řada významných médií veřejné služby v Evropě, včetně BBC. V České televizi se tento orgán stane důležitým nástrojem pro vedení konstruktivního dialogu s veřejností a poslední, nezávislou instancí nespokojených stěžovatelů. Ombudsman by měl prospět nejen jim, ale i samotné České televizi. To pro mě bylo také hlavní motivací se o tuto pozici ucházet, říká Franěk a dodává: První úkol, který jsem si stanovil, je nastavení nových, jasných a co nejjednodušších pravidel pro komunikaci s diváky tak, aby jejich návrhy, podněty a stížnosti putovaly přímo k odpovědnému a kompetentnímu zaměstnanci České televize. Aby byly vyřízeny rychle, korektně a transparentně.

Franěk působí v médiích již více než pětatřicet let. Jako novinář přispíval do novin a časopisů Mladý svět, Večerník Praha či Týden. V roce 2000 nastoupil do České televize na pozici dramaturga. Jeho specializací byla zejména publicistika a diskuzní pořady i volební speciály. Dosud zastával funkci zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT pro analytické a diskusní pořady.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?