Hlavní navigace

Qualcomm hlásí otevřenou cestu ke gigabitovému LTE

18. 10. 2016

Sdílet

České LTE může podle operátorů svištět v ideálních podmínkách rychlostí až 350 Mbps. Podle Netmetru CZ.NIC je to ale zatím spíš jen přání. V Austrálii chtějí do konce roku nasadit novinku, která umožní vybudování gigabitové LTE sítě.

Skupina firem Qualcomm, Netgear, Ericsson a australský operátor Telstra, ohlásila první produkt, který by měl rychlá mobilní data zvládat. Novinka zvládá řadu technologií, včetně agregace operátorů, by měl být k dispozici ještě před koncem letošního roku. Klíčový je modem s označením X16.

V souvislosti s tím Qualcomm ohlásil i novou generaci procesorové platformy pro chytré telefony. Ta už bude obsahovat modem X16, který podporuje LTE až o rychlosti jednoho gigabitu. Nástupce Snapdragonu 821 ještě nemá jméno, ale na trh by se měl dostat do příštího léta. 

A jak dodává server The Verge, gigabitové LTE zní neuvěřitelně. Šéf Qualcommu Sherif Hanna ale tvrdí, že se v testovacím prostředí zatím dostali na průměrné rychlosti až kolem 307 Mbps s tím, že ve špičce se dostali na 533 Mbps. Ačkoliv to není čistý gigiabit, jde už o zajímavá rychlosti, které by dokázaly tuzemské datové balíčky spálit během pár vteřin. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).