Hlavní navigace

Rada ČT chce právní analýzu k údajnému střetu zájmů generálního ředitele

19. 5. 2021

Sdílet

Česká televize, Kavčí hory Autor: Filip Rožánek

Rada České televize chce objednat právní analýzu kvůli menšinovému akciovému podílu generálního ředitele Petra Dvořáka v počítačové škole Gopas. Analýza by měla odpovědět, jestli tím nebyl porušen zákon o České televizi, ostatní právní normy, Statut České televize nebo Kodex České televize. Dvořák je akcionářem Gopasu celou dobu, co je ve funkci, tedy už od roku 2011. 

Právní analýza se má věnovat také tomu, jestli držení podílu v Gopasu není v rozporu s tím, že generální ředitel nesmí mít jiné příjmy z České televize, než jen svou mzdu a odměny. Česká televize si za dobu Dvořákova působení i před jeho nástupem do funkce objednávala u Gopasu softwarová školení. Podle některých radních by potom vyplacení podílu na zisku například prostřednictvím dividend mohlo být jiným příjmem z ČT.

Nejasnosti panují také kolem toho, jestli je generální ředitel České televize veřejný funkcionář podle zákona o střetu zájmů a zda se na něj vztahuje povinnost podávat majetkové přiznání. Radní dále chtějí vědět, zda se má Rada ČT řídit výlučně ustaveními zákona o České televizi, anebo i dalšími právními normami, například právě zákonem o střetu zájmů.

Předseda Rady ČT Pavel Matocha ve spolupráci s místopředsedy navrhne do příští středy tři potenciální zpracovatele právní analýzy. Radní pak budou e-mailem hlasovat, se kterým z nich má Česká televize uzavřít smlouvu. Samotná Rada ČT totiž nemá právní subjektivitu, smlouvu proto musí uzavřít a dodanou analýzu zaplatit Česká televize. Kdy má být analýza hotová, není zřejmé.

Generální ředitel Petr Dvořák dnes oznámil, že podle právního názoru České televize se zákon o střetu zájmů a povinnost majetkového přiznání nevztahuje ani na ředitele České televize, ani ředitele Českého rozhlasu, ani ředitele ČTK. Všechna tato veřejnoprávní média mají totiž své samostatné zákony, které komplexně upravují jejich veřejnou kontrolu. Povinnost majetkových přiznání se podle názoru ČT nevztahuje ani na členy kontrolních orgánů. Vedení České televize se dohodlo s Českým rozhlasem, že se obě média obrátí na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy se žádostí o právní analýzu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).