Hlavní navigace

Rádio Retro jako pocta zvukařům. Zpřístupní nahrávky z pásků

Sdílet

Filip Rožánek 4. 6. 2019
Rádio, poslech hudby, sluchátka Autor: Pixabay, podle licence: Public domain

Digitální stream Českého rozhlasu Rádio Retro nabídne od 5. června výběr méně uváděných hudebních nahrávek z let 1959 až 1969, které vznikly nejčastěji v legendárním karlínském studiu A. Celkem 28 hodin oprášených snímků komentují někteří tehdejší zpěváci nebo renomovaný zvukař Milan Papírník.

„Snímky ze Studia A mají pozoruhodnou kvalitu, kterou jim vtiskly nejenom skvělé orchestry, ale také doslova neuvěřitelné mistrovství zvukařů jako je Milan Papírník, který dokázal v první polovině 60. let nahrávat velké bandy s využitím všeho všudy šesti mikrofonů. Nahrávalo se na magnetofon, který původně ani neumožňoval vícestopý záznam,“ vysvětlil umění tehdejších techniků dramaturg Českého rozhlasu Tomáš Černý.

„Velkou výlučností spousty těchto pásků je navíc existence tzv. základních snímků, kdy byl vedle celku se zpěvem zachován pro pozdější využití i hudební podklad a my se tak můžeme potkat s hudební kuchyní tehdejších kapelníků a hudebních režisérů,“ doplnil Černý.

Nahrávky jsou k dispozici v nečekaně vysoké technické i umělecké kvalitě. Série archivních záznamů jazzu a populární muziky je proložena výběrem vzpomínkových pořadů Vysílá studio A z roku 2000, v nichž je podrobně zmapován vývoj nahrávání v Československém rozhlase.

Rádio Retro se značkou „Zlaté šedesátky“ začne vysílat o půlnoci ze 4. na 5. června a jeho smyčka poběží až do 20. července. Naladit si tento program můžete na webu Českého rozhlasu, v mobilní aplikaci iRadio nebo v síti DAB+.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.