Počítačová škola Gopas se má stát záminkou pro další zpochybňování pozice generálního ředitele České televize. Petr Dvořák to uvedl v rozhovoru pro týdeník Respekt. „Kromě opakovaných pokusů o obvinění se zneužitím služebního auta a náklady na přestavbu mojí kanceláře jsem se doslechl, že na mě chtějí vytáhnout majetkovou účast v jedné firmě,“ poznamenal s tím, že materiály už začaly kolovat po redakcích.
Gopas je největším poskytovatelem školení v oblasti informačních technologií na českém i slovenském trhu. Zajišťuje mimo jiné manažerská školení nebo e-learning. Ředitel České televize je jejím akcionářem od roku 1996.
TIP: Petr Dvořák: Česká televize, Prima a Nova by mohly vytvořit společnou streamovací službu „Czechflix“
„A když jsem nastupoval v roce 2011 do ČT, tak jsem ji v životopisu uvedl, veřejně jsem říkal, že jsem místopředsedou představenstva v akciovce Gopas. A v momentě, kdy jsem prošel výběrovým řízením, jsem se samozřejmě vzdal pozice ve statutárním orgánu, ale majetkovou účast jsem si dál ponechal. A teď mám informaci, že mezi médii běhá očerňující materiál, který z této situace dělá kriminální čin,“ řekl Dvořák v rozhovoru.
Několik školení proběhlo také v České televizi. „V roce 2020 byla fakturace v objemu 15 tisíc korun, v roce 2019 v úhrnu ve výši celkem 110 tisíc,“ uvedl Dvořák. Podle svých slov o tom ani nevěděl, protože jde o částky, které se generálnímu řediteli ke schvalování nepředkládají, vyřizuje je nižší management. „Samozřejmě bych byl ale raději, kdyby žádná fakturace mezi ČT a firmou Gopas neproběhla. Ale to, že si někdo objedná IT školení od největší firmy na trhu, která školení pořádá, opravdu nedokážu ovlivnit. Česká televize uzavírá devadesát tisíc smluv ročně,“ podotkl. „Z hlediska zákona jsem se ničeho nedopustil. Tu firmu neřídím, nijak neovlivňuju, mám tam majetkovou účast, ze strany ČT jsem dodnes ani netušil, jestli tam nějaká fakturace probíhá,“ dodal.