Hlavní navigace

Ředitele ČT volba radních nepřekvapila. Lipovské poradí Bobošíková

Sdílet

Filip Rožánek 28. 5. 2020

Česká televize na středeční volbu nových členů Rady ČT zareagovala stanoviskem, které zveřejnila na svých sociálních sítích. 

Generální ředitel Petr Dvořák v něm uvedl:

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT.

O tom ostatně svědčil i nedávný dopis předsedy volebního výboru o kandidátech do Rady ČT. Rozhodnutí Poslanecké sněmovny ukázalo, že tato skupina poslanců je v převaze. 

Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT."

Nově zvolená členka Rady České televize Hana Lipovská na svém facebookovém profilu oznámila, že se při výkonu svého mandátu bude radit mimo jiné s Janou Bobošíkovou. S bývalou televizní moderátorkou a jednou z aktérek televizní krize na přelomu let 2000–2001 nyní spolupracuje v Institutu svobody a demokracie.

„Potřeba jsou fakta, dobrá analytika, cit, zkušenost, znalosti. Začala jsem proto dávat dohromady neformální skupinu těch, o kom jsem hluboce přesvědčená, že mají rozum i cit, zkušenosti i analytické mozky. Vím, že mě budou většinu času kritizovat, ale také vím, že budou schopni za všech okolností oponovat, a tím mi pomáhat hledat pravdu. Mezi těmi, kdo mi již pomoc přislíbili, jsou dokonce i někteří, kdo před dvaceti lety ‚vytahovali spacáky‘. Jejich ochoty sednout si se mnou k jednomu stolu si upřímně vážím. Obrátím se také na některé protikandidáty (či spíše spolukandidáty), které jsem během volby poznala,“ sdělila ekonomka.

„S prosbou o konzultaci se obrátím také na prezidentku našeho institutu a ředitelku zpravodajství ČT z dob, kdy se na Kavčích horách lámal chléb, Janu Bobošíkovou. Zdá se totiž, že nejen při slibované Televizní krizi 2.0 se zkušenosti z Televizní krize 1.0 budou hodit,“ tvrdí Hana Lipovská.

O možné druhé televizní krizi hovořili někteří opoziční politici, podle nichž nově zvolení radní přispějí k ohrožení nezávislosti a objektivity České televize.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.