Hlavní navigace

Ředitele ČT volba radních nepřekvapila. Lipovské poradí Bobošíková

28. 5. 2020

Sdílet

Petr Dvořák, Česká televize Autor: Česká televize

Česká televize na středeční volbu nových členů Rady ČT zareagovala stanoviskem, které zveřejnila na svých sociálních sítích. 

Generální ředitel Petr Dvořák v něm uvedl:

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT.

O tom ostatně svědčil i nedávný dopis předsedy volebního výboru o kandidátech do Rady ČT. Rozhodnutí Poslanecké sněmovny ukázalo, že tato skupina poslanců je v převaze. 

Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT."

Nově zvolená členka Rady České televize Hana Lipovská na svém facebookovém profilu oznámila, že se při výkonu svého mandátu bude radit mimo jiné s Janou Bobošíkovou. S bývalou televizní moderátorkou a jednou z aktérek televizní krize na přelomu let 2000–2001 nyní spolupracuje v Institutu svobody a demokracie.

„Potřeba jsou fakta, dobrá analytika, cit, zkušenost, znalosti. Začala jsem proto dávat dohromady neformální skupinu těch, o kom jsem hluboce přesvědčená, že mají rozum i cit, zkušenosti i analytické mozky. Vím, že mě budou většinu času kritizovat, ale také vím, že budou schopni za všech okolností oponovat, a tím mi pomáhat hledat pravdu. Mezi těmi, kdo mi již pomoc přislíbili, jsou dokonce i někteří, kdo před dvaceti lety ‚vytahovali spacáky‘. Jejich ochoty sednout si se mnou k jednomu stolu si upřímně vážím. Obrátím se také na některé protikandidáty (či spíše spolukandidáty), které jsem během volby poznala,“ sdělila ekonomka.

„S prosbou o konzultaci se obrátím také na prezidentku našeho institutu a ředitelku zpravodajství ČT z dob, kdy se na Kavčích horách lámal chléb, Janu Bobošíkovou. Zdá se totiž, že nejen při slibované Televizní krizi 2.0 se zkušenosti z Televizní krize 1.0 budou hodit,“ tvrdí Hana Lipovská.

O možné druhé televizní krizi hovořili někteří opoziční politici, podle nichž nově zvolení radní přispějí k ohrožení nezávislosti a objektivity České televize.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).