Hlavní navigace

Roboti nastupují a spolupráce IBM s nacisty. V češtině vychází dvě povedené knihy

5. 12. 2017

Sdílet

Debaty a běsnění kolem toho, kdy a jak nás nahradí umělá inteligence a roboti, zhruba před dvěma lety rozjely dvě knihy: Druhý věk strojů od dvojice profesorů z MIT a Rise of the Robots od Martina Forda. První titul už v češtině vyšel před nějakou dobou, druhý vychází teď. Má název Roboti nastupují: Automatizace, umělá inteligence a hrozba budoucnosti bez práce.

Originál této knihy v roce 2015 získal cenu za nejlepší ekonomickou knihu roku podle Financial Times. Ford napsal spíše varování a předvídá, že tradiční přístup ke vzdělání nebo pracovnímu trhu už nebude stačit a že zároveň robotizací a AI nebudou postiženy jen nejméně kvalifikované profese.

Druhou knihou, která v těchto dnech přichází v české lokalizaci, je titul od Edwina Blacka nazvaný IBM a holokaust. Big Blue už má více než sto let a ne vše v historii tohoto podniku je ke chlubení. IBM během druhé světové války pomáhalo nacistům, kteří v koncentračních táborech používali stroje na děrné štítky. Tématu se v pětidílné sérií článků v minulosti věnoval také Root.cz.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).