Hlavní navigace

Rohel končí jako šéf Národního centra kyberbezpečnosti, bude z něj národní koordinátor

Sdílet

Jan Sedlák 25. 11. 2016

Dosavadní ředitel Národního centra kybernetické bezpečnosti (NCKB) Vladimír Rohel podle informací Lupy ve funkci končí. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), pod který kybernetické centrum spadá, informaci potvrdil s tím, že jde o organizační změnu. V platnost vstoupila od 1. listopadu letošního roku.

Rohel získal novou funkci nazvanou národní koordinátor kybernetické bezpečnosti spadající pod sekci kybernetické bezpečnosti na NBÚ. Popisem této pozice je „koordinace a zpracování koncepce zajišťování bezpečnosti státu v oblasti kybernetické bezpečnosti“. Koordinovat se má spolupráce na kybernetické úrovni na národní a mezinárodní úrovni, školami všech stupňů a zapojení NCKB do výzkumu a vývoje.

Pozice Vladimíra Rohela se podle NBÚ z důvodu „růstu“ rozštěpila na dvě. Nyní funguje Odbor CERT, jehož ředitelem je Radim Ošťádal, a také Odbor kybernetické bezpečnostní politiky, který vede Daniel Peder Bagge. Vše spadá pod sekci kybernetické bezpečnosti NBÚ vedené Jaroslavem Šmídem.

V kuloárech se zmiňuje i několik dalších spekulací, proč změny nastávají. Jedna z často skloňovaných je ta, že se hledá nové místo pro odstupujícího šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiřího Langa. „Tyto spekulace už dlouho žijí svým životem, ale určitě nemají přesah do kybernetické bezpečnosti,“ říká k tomu Lupě mluvčí NBÚ Radek Holý.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.