Hlavní navigace

Ruská i čínská armáda opouští Windows, bojí se o bezpečnost

31. 5. 2019

Sdílet

Astra Linux

Armády obou mocností chtějí co nejrychleji nahradit stále ještě nejpoužívanější desktopový operační systém Linuxem (Rusko) a vlastním operačním systémem (Čína), v obou případech je hlavním důvodem obava o dlouhodobou bezpečnost.

Rusko oznámilo plán přejít na linuxový operační systém prostřednictvím svého ministerstva obrany již dříve, vybraná distribuce Astra Linux ale musela nejprve projít nejvyšší bezpečnostní prověrkou, protože bude spravovat informace s nejvyšším stupněm utajení. Nyní ruská Federální služba pro technickou kontrolu a kontrolu vývozu (FSTEC) udělila Astra Linuxu (pro verzi Astra Linux Special Edition 1.6) bezpečnostní prověrku „zvláštního významu“, což znamená, že operační systém může být používán pro zpracování informací ruské vlády o nejvyšším stupni utajení. Nasazení systému armádou již tak nic nebrání.

Astra Linux je odvozen z populární koncové distribuce Debian a vyvíjí jej od roku 2008 ruská společnost RusBITech. Systém, který některé nižší bezpečnostní prověrky splňoval již dříve, využívá řada ruských vládních agentur.

Čínská armáda se vydává podle informací serveru The Epoch Times poněkud jinou cestou, má ambici přemigrovat na úplně nový operační systém, Linuxu a unixové architektuře Číňané nedůvěřují, neboť Američané historicky vlastní širokou škálu nástrojů pro hackování těchto systémů. Bezpečnost nového systému tak má stát hlavně na jeho unikátnosti (security by obscurity).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).