Hlavní navigace

Rusko začalo blokovat službu Telegram, Durov nechtěl vydat klíče

15. 4. 2018

Sdílet

Pavel Durov

Soud v Moskvě před víkendem odsouhlasil blokování komunikační služby Telegram Messenger v Rusku. Už dříve o to zažádal Roskomnadzor, tedy Federální služba pro dozor v oblasti telekomunikací, informačních technologií a masmédií.

Roskomnadzor a tajná služba FSB původně po Telegramu chtěly, aby firma do rukou FSB předala šifrovací klíče tak, aby to komunikace mezi uživateli bylo možné vidět. Rusům něco takového umožňuje v loňském roce schválený zákon. Pokud úřady provozovatele služeb požádají, musí údaje vydat. Rusko také provozuje systém SORM, který umožňuje dohled nad internetem a telekomunikacemi.

Telegram měl čas na vydání klíčů do čtvrtého dubna, firma tak ovšem neučinila. V zemi tak přestává fungovat. Telegram má aktuálně údajně přes 200 milionů uživatelů.

Zakladatel Telegramu Pavel Durov odmítl klíče vydat. Durov v minulosti také založil sociální síť Vkontakte (VK), která je ruskou alternativou pro Facebook. Díky tomu zbohatl, nakonec ale kvůli střetům s úřady odešel a nyní žije mimo Rusko a vyvíjí právě Telegram. Durov se označuje za libertariána a někdy je také označován za anarchokapitalistu. U Telegramu tak dbá na co největší soukromí a bezpečnost.

Službu díky soukromí využívají také „bad guys“. Toho při své argumentaci využily i ruské úřady, které se dožadovaly klíčů na základě toho, že sebevražedný atentátník v petrohradském metru tuto aplikaci použil.

To, jak funguje internetové prostředí v Rusku včetně systému FSB, dobře popisuje kniha The Red Web.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).