Hlavní navigace

Rusko zřejmě omezí zahraniční podíly v ruských IT společnostech pod 50 %

21. 10. 2019

Sdílet

yandex

Vláda Ruské federace podpořila návrh zákona, který limituje možný zahraniční podíl v ruských IT společnostech pod hranici 50 %. S odvoláním na web ruského parlamentu o tom v neděli informovala tisková agentura Reuters.

Návrh zákona, který vláda podpořila, je umírněnou podobou původního červencového návrhu od Antona Vadimoviče Gorelkina, který stanovoval maximální limit zahraničního kapitálu na 20 %. V původní podobě se ovšem návrh střetl s ostrou kritikou jak politické opozice, tak firem jako jsou ruští internetoví giganti Yandex či Mail.ru. Zákon by měl začít platit od ledna 2020.

Opozice varuje, že se tímto krokem Kreml pokouší potlačit svobodu a upevnit svoji kontrolu nad ruským internetem. Vláda naopak oponuje, že chce pouze zachránit „integritu internetového segmentu v ruském jazyce“. Jednou z penalizací za nedodržování zákona by měla být nemožnost v Rusku propagovat svoje služby, nebo služby jiných společností.

„Jak globální IT korporace prosazují své monopoly a snaží se ovládnout trhy, stává se ochrana našich technologických společností velmi důležitou otázkou,“ prohlásil již dříve k návrhu sám Gorelkin. „V opačném případě říkáme, že neviditelná ruka trhu vyřeší všechno a naši technologičtí vůdci pak mohou být pohlceni většími hráči,“ dodal.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 10. 2019 21:01

    RRŠ

    Inu, v Rusku je tohle opravdu možné...
    Jen by mne zajímalo, jakým směrem se ten dobře chráněný ruský technologický a softwareový průmysl vydá!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).