Hlavní navigace

Satelitní roj Starlink Elona Muska poskytuje připojení už více než 10 tisícům uživatelů

5. 2. 2021

Sdílet

Starlink - satelity - SpaceX Autor: SpaceX

Síť satelitů určených k připojení k internetu Starlink firmy SpaceX využívá v rámci beta testu už přes 10 tisíc uživatelů v USA, Kanadě a Velké Británii. Informovala o tom televize CNBC. Firma veřejné testování sítě spustila v říjnu loňského roku a na oběžné dráze kolem Země obíhá momentálně více než tisíc satelitů Starlinku.

V dokumentu zaslaném americké Federal Communications Commission (FCC) firma také prozradila, že síť poskytuje koncovým uživatelům rychlost překračující 100/20 megabitů za sekundu s odezvou 31 milisekund a nižší. 

SpaceX miliardáře Elona Muska má teď v plánu Starlink registrovat jako telekomunikačního operátora. Pokud se firmě to podaří, otevřou se jí miliardy z fondu na digitální rozvoj amerického venkova.

SpaceX má nyní od americké FCC povolení k vynesení 11 943 satelitů, přičemž do roku 2024 jich chce mít na oběžné dráze kolem Země 4 425. Cílem sítě je v budoucnu přinést vysokorychlostní satelitní internet do odlehlých oblastí bez kvalitního spojení. Vysoké rychlosti a nízké odezvy chce firma dosáhnout mimo jiné umístěním satelitů na nízké oběžné dráze.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).