Evropská komise představila plán, jak být v oblasti umělé inteligence konkurenceschopnou se Spojenými státy a Čínou. Reaguje tím na kritiku technologických firem, které Sedmadvacítce vytýkají příliš těžkopádné předpisy.
Mezi způsoby, kterými EU plánuje podpořit regionální rozvoj AI, patří závazek vybudovat „gigafactory“ a zařízení na vývoj AI. Chce také zjednodušit přístup startupům k vysoce kvalitním tréninkovým datům pro umělou inteligenci. Vyplývá to z tiskové zprávy Komise.
Plán počítá také se vznikem servisní organizace, která bude pomáhat místním firmám vyrovnat se s požadavky práva regulujícího umělou inteligenci. AI Act Service Desk bude sloužit jako „ústřední kontaktní místo a centrum pro informace a pokyny“ týkající se pravidel.
Záměr je podobný britskému akčnímu plánu pro umělou inteligenci, který byl oznámen na začátku roku. Stejně jako EU, i Británie se zavázala rozšířit vlastní infrastrukturu AI na pomoc vývojářům.
AI Act reguluje aplikace umělé inteligence na základě zhodnocení míry rizika. V posledních letech byl upraven tak, aby se vztahoval na takzvané „základní“ tvůrce modelů, jako je OpenAI nebo francouzský startup Mistral.
Na únorovém summitu o umělé inteligenci v Paříži ředitel pro globální záležitosti OpenAI Chris Lehane řekl, že regulační orgány by se měly méně zaměřovat na řešení rizik spojených s touto technologií.
„V současné době existuje téměř takové rozcestí, možná dokonce napětí mezi Evropou na úrovni EU a pak některými zeměmi,“ uvedl a dodal: „členské státy se možná chtějí vydat trochu jiným směrem, který zaručí prosazení inovací."
Na stejném fóru si přisadil i americký viceprezident JD Vance. „Potřebujeme, aby se zejména naši evropští přátelé dívali na tuto záležitost spíše s optimismem než s obavami,“ řekl.