Generální ředitel ČT Jan Souček zareagoval na výtky Rady České televize. V rozhovoru publikovaném na webu stanice odmítl výhrady, pro které minulou středu hlasovalo 14 členů kontrolního orgánu ze 17 přítomných. Vysvětlil také, proč televize pozastavila výrobu některých pořadů na ČT24.
Rada České televize Janu Součkovi vytkla nestandardní odstupné pro některé manažery, nadměrné začerňování smluv a poškozování dobrého jména ČT výroky o rušení stanic. Radní pochybovali také o tom, zda je na místě pozastavit natáčení některých pravidelných pořadů stanice ČT24.
„Odchod dvou pracovníků, na které se Rada ČT dotazovala (celkem bylo přezkoumáno v loňském roce 189 odchodů), proběhl dle platných pravidel, v souladu se smlouvami, které s manažery byly uzavřeny. Nakonec to, že nedošlo k porušení zákona ani interních pravidel, konstatovala ve svém usnesení i Dozorčí komise Rady ČT,“ uvedl nyní Jan Souček.
„Každý z vrcholných manažerů České televize má spolu se smlouvou uzavřenou konkurenční doložku. Je to z pochopitelných důvodů. Pokud bude z ČT odcházet, dostane i plat za dobu, kdy nemůže pracovat pro jinou firmu, protože mu to konkurenční doložka zakazuje. Jednalo se tedy o standardní postup, který chrání Českou televizi. Snad ještě dodám, že délka takového zákazu a tedy i objem vyplacených peněz nesouvisí s délkou pracovního poměru a nejde ani o odměnu za mimořádný výkon. V ČT pracují kvalitní lidé, ti nejlepší ve svém oboru, a jejich platové ohodnocení tomu musí odpovídat,“ zdůraznil generální ředitel.
Co se týče začerňování smluv, v září 2024 vyšlo nové interní nařízení generálního ředitele, podle kterého má znečitelňování pasáží ve smlouvách probíhat v mnohem menší míře než dosud. Úředníci podstoupili školení a Dozorčí komise Rady České televize má nyní prověřit, jestli už všechno probíhá správně. „Ve středu mi Rada ČT udělila výtku, ale šetření Dozorčí komise Rady ČT začalo až dva dny poté. Rada ČT k výtce neuvedla žádné argumenty a odmítla diskuzi na toto téma. Na základě čeho radní rozhodovali, mi tedy není jasné,“ konstatoval Jan Souček.
Výroky o možném zrušení stanic ČT art, dětského programu ČT :D a ČT sport zazněly v loňském rozhovoru pro server Info.cz. „Samozřejmě jsem si byl plně vědom toho, že by to byl proces náročný. Rozhodnutí samozřejmě není na generálním řediteli, ale musí být v souladu s Radou ČT a v prvé řadě se zákonem o ČT. A o tom jsem v tomto rozhovoru také mluvil. Chtěl jsem tímto výrokem pouze upozornit na to, že pokud by nedošlo k navýšení televizního poplatku, mohlo by v budoucnu dojít k takto razantním krokům. Navíc jsem přesvědčen o tom, že hlavní pozdvižení vyvolají vždycky zjednodušené titulky,“ hájí se generální ředitel.
Zastavení sedmi pořadů ČT24 podle Součka následovalo až po šetření v ostatních divizích. „Kvalitní zpravodajský servis je naše vlajková loď. Finální rozhodnutí a návrh na pozastavení konkrétních pořadů vzešlo od vedení zpravodajství. Já jsem následně Radu ČT informoval o tomto rozhodnutí. Jako generálnímu řediteli České televize mi nepřísluší jakýmkoliv způsobem zasahovat do redakční autonomie, pokud by nehrozilo porušení zákona,“ sdělil v rozhovoru.
„Navenek se jedná o pozastavení sedmi pořadů na programu ČT24, kterými dosáhne ČT úspory ve výši 6,5 milionu korun. Ve skutečnosti ale úspory proběhly napříč všemi divizemi a celkový objem nově zmrazených peněz činí 50 milionů korun. Jde opravdu o nezbytný krok, aby Česká televize nevyčerpala rozpočet na zbytek roku, pokud by nastala situace, že senátem neprojde navýšení televizních poplatků, nebo jej nepodepíše pan prezident,“ uzavřel generální ředitel. Celý rozhovor je na stránkách České televize.