Hlavní navigace

Šéf CZ.NIC Ondřej Filip byl dosazen na prestižní mezinárodní funkci v IANA

11. 11. 2019

Sdílet

Ondřej Filip - ČTÚ Autor: ČTÚ

Ředitel sdružení CZ.NIC a předseda představenstva NIX.CZ Ondřej Filip získal další mezinárodní funkci. Organizace IANA spravující kořenovou zónu systémových doménových jmen (DNS) ho jmenovala do skupiny důvěryhodných zástupců komunity Trusted Community Representatives (TCR).

Filip se stal „jedním z deseti Backup TCR, kteří jsou v případě potřeby připraveni nahradit takzvané Active TCR. Skupina Trusted Community Representatives vznikla na základě snah o vyšší zabezpečení systému DNS, a to konkrétně technologií DNSSEC. Tito respektovaní odborníci dohlíží nad procesem podpisu kořenové zóny a v případě kompletní havárie jsou připraveni obnovit jeho provoz. Skupina Trusted Community Representatives je složena z Backup TCR (10 osob), Cryptographic Officers (14 osob) a Recovery Key Share Holders (7 osob).“

Ondřej Filip uvádí, že jmenování do nové funkce je i odměnou za práci na DNS a DNSSEC, kterou CZ.NIC dělá. Jde o projekty Knot DNS a Knot Resolver. „Rád bych při této příležitosti také zmínil, že Česká republika patří, co se zavádění DNSSEC týče, mezi světovou špičku. Již od roku 2016 je touto technologií zabezpečena více než polovina domén .CZ,“ doplňuje Filip.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).