Hlavní navigace

Šéf Uberu Travis Kalanick dočasně odchází z vedení firmy

14. 6. 2017

Sdílet

Skandálem zmítaná americká dopravní firma Uber bude po neupřesněnou dobu fungovat bez svého nejvyššího šéfa. Travis Kalanick v e-mailu zaměstnancům oznámil, že si bere volno, aby se mohl vyrovnat se smrtí své matky. Ta zahynula při nehodě před týdnem.

Firmu zatím povede tým ředitelů a Kalanick bude podle svých slov k dispozici pro strategická rozhodnutí. Datum, kdy by se měl do firmy vrátit, neuvedl.

Vracet se každopádně bude do zcela nové situace. Představenstvo firmy mu odebere některé pravomoci, které má nově vykonávat výkonný ředitel (COO) – funkce, kterou Uber nově zřídil a pro kterou v současné době hledá kandidáta či kandidátku.

Přijdou i další změny. Po obviněních z diskriminace, sexistického zacházení s podřízenými a agresivního potlačování jejich kritiky, které v únoru na svém blogu publikovala bývalá vývojářka Uberu Susan Fowlerová, firma najala právní firmu, aby chování společnosti ke svým lidem prověřila.

Výsledná zpráva (celý text můžete najít například zde) přináší celkem 47 doporučení, jak by se Uber měl změnit. Je mezi nimi například zmíněné odebrání některých pravomocí z rukou Kalanicka, ale i další kroky, jako je třeba změna hodnocení členů vedení, posílení pravomocí současného ředitele zodpovědného za diverzitu, posílení role a nezávislosti dozorčí komise, vytvoření jasných procesů pro řešení zaměstnaneckých stížností, zákaz intimních vztahů mezi přímými nadřízenými a podřízenými nebo přijetí jasného zákazu pití alkoholu v pracovní době a jeho omezení na firemních akcích.

Představenstvo firmy všech 47 bodů jednoznačně schválilo.

Pro současnou situaci ve firmě je příznačné, že těsně po oznámení výsledků prověrky z představenstva Uberu odešel jeden jeho člen, David Bonderman. Přímo v průběhu porady, kde firma prezentovala výsledky zprávy zaměstnancům, se totiž dopustil sexistické poznámky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).