Hlavní navigace

Severní Korea má druhou přípojku k internetu, poskytuje ji operátor z Ruska

Sdílet

Jan Sedlák 5. 10. 2017

Severní Korea už má dvě cesty, kudy se připojuje k internetu. Novým poskytovatelem se podle organizace 38 North stal ruský podnik TransTeleCom. Ten patří pod státní společnost Russian Railways JSC, která podobně jako ČD-Telematika využívá optických spojů natažených podél kolejí.

Kimova země byla doposud k celosvětové síti připojena pouze jednou cestou skrze čínského státního providera China United Network Communications (China Unicom). Čínským soudruhům nicméně v poslední době dochází i kvůli testům zbraní se severokorejským režimem trpělivost a přistupuje k různým sankcím. Ruská přípojka je tak potřebnou alternativou. Už přes ni teče asi 60 procent trafficu.

Pro běžného občana nicméně venkovní internet není přístupný. Severní Korea provozuje něco jako státní intranet, který má omezený počet pečlivě hlídaných služeb. Není přesně jasné, kolik občanů k němu má běžně přístup.

K tradičnímu internetu pak přistupuje pouze státní elita spojená s režimem. Odhaduje se, že jde o stovky až tisíce přípojek. Velká část z nich má přitom být používána ke kyberbezpečnostním aktivitám.

Západní bezpečnostní složky se obávají toho, že nová konektivita umožní Severokorejcům vést kybernetické útoky. Z některých velkých už byla země obviněna, včetně vodítek na rozsáhlý ransomware WannaCry.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.