Hlavní navigace

Seznam před prázdninami dodává svým mapám víc plastičnosti a realističnosti

29. 6. 2017

Sdílet

Deset let to trvalo, než padlo rozhodnutí. Zatímco dosud Seznam dělal rozdíly mezi turistickou a základní mapou, teď se chystá je víc propojit. Do základní mapy návrháři doplnili také některé prvky, které byly do té doby jen v turistické mapě. Patří mezi ně názvy vrcholů, skály nebo polní cesty. A k tomu přibyl reliéf. 

Turistická mapa se tak stává jen rozšířením té základní. „Když dnes bude chtít člověk vyrazit autem do lokality, kterou nezná, v základní mapě najde více informací, jež mu mohou cestování usnadnit. Například hned zjistí, zda ho čeká cesta spíše v kopcovitém, nebo nížinatém terénu,“ vysvětluje na blogu firmy změny Pavel Žemlík z kartografické redakce Mapy.cz. 

Milovníci cykloturistiky uvítají zase přehlednější zobrazení cyklotras v turistické mapě. Návrháři si ale pohráli i s naprostými detaily. Vyobrazené budovy například dostaly další rozměr díky stínování a celkový reliéf je tak více plastický. Nové pojetí map je prozatím dostupné na desktopech, mobilní aplikace se dočká změny během léta.

Před létem Seznam přidal do map i ceny benzinu v prázdninových destinacích. „Přidali jsme data z více než 26 tisíc čerpacích stanic, z open dat jednotlivých zemí,“ tvrdí produktový manažer služby Mapy.cz Jan Štěpán. Aktualizovat informace by chtěli v Seznamu čtyřikrát za hodinu a data se zobrazují v místní měně.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 6. 2017 9:33

  Jenda (neregistrovaný)

  Naprosto zásadní problém: silnice jsou méně kontrastní. Já se na mapu dívám téměř výhradně kvůli silnicím a tohle tak dost snižuje použitelnost.

  Drobná plus: kreslí to víc cest i při menším zoomu; kreslí to železniční zastávky i při menším zoomu.

 • 30. 6. 2017 14:43

  Jirka (neregistrovaný)

  Přijde mi to celkově jako zhoršení. Mapy jsou mnohem méně kontrastní: kromě již zmíněných silnic jsou také slabší vrstevnice. Mapy jsou navíc nesmyslně stínované, což v horských oblastech dost znepříjemňuje čtení mapy. A vlastně nejen v horských oblastech: i třeba v Praze, která je clekem kopcovatá, jsou zašmouhované oblasti s domy, což působí dost nepřehledně (příklad zde: https://mapy.cz/turisticka?x=14.4534376&y=50.0736995&z=18&l=0 ).

  Jako, chápu, že běžný Franta Pepík neví, jak fungují vrstevnice, ale nejsem si jistý, že stínování mu přinese nějakou zásadní informaci navíc. Snad kromě obecného "je to víc v horách / je to méně v horách"; o tom, zda konkrétní cesta povede do kopce, stínování stejně nic neřekne. Pro ty z nás, co mapu číst umí, to však přidává balast zhoršující orientaci.

  Kromě toho jsou na základní mapě zneviditelné semafory šedou barvou (což mi přijde jako zásadní problém na mapě primárně pro auta).

  Jedinou pozitivní změnou je lepší vykreslování cyklostezek. I tam ale nechápu, proč jsou některé tečkované a některé plnou čarou. Pomohlo by vytečkování všech cyklostezek, je to tak výrazně přehlednější pro cyklistiku i turistiku.