Hlavní navigace

Síťoví distributoři i4wifi a ASPA se spojují, vzniká dominantní jednička na českém trhu

7. 3. 2017

Sdílet

Na českém trhu vzniká dominantní distributor bezdrátových a komunikačních technologií. Společnosti i4wifi a ASPA se od šestého března spojují. Společně by měly ovládnout až k 50 procentům tuzemského trhu. Obě firmy budou působit pod značkou i4wifi.

Společnosti objem transakce nekomentují, podle informací Lupy jde nicméně o desítky milionů korun. Firma i4wifi v loňském roce podle předběžných odhadů utržila kolem 450 milionů korun, ASPA asi 140 milionů. V letošním roce se počítá se společným navýšením tržeb blížícím se téměř 700 milionům.

Pražská firma i4wifi sama původně hledala investora pro expanzi a větší obsazení trhu, nakonec šla ale sama cestou spojení s podnikem z Hradce Králové. Výrazné postavení na trhu společnosti zajistí lepší distribuci a mimo jiné lepší nákupní ceny.

Spojený podnik toho rovněž nabídne více, i4wifi vedle bezdrátových technologií a průmyslových baterií, které začínají tvořit majoritní část byznysu, bude distribuovat také vybavení pro stavbu optických sítí. V bezdrátové „síťařině“ chce i4wifi nabídnout kompletní vybavení pro budování sítí na českém a slovenském trhu.

Mezi hlavní zákazníky i4wifi patří zejména menší poskytovatelé bezdrátového internetu, kterých je v Česku i kvůli (či díky) historickému monopolu Českého Telekomu a nadále špatné politice budování sítí velké množství. Mnoho z nich své sítě staví na první společnosti Ubiquiti Networks, která mimochodem v Česku buduje a rozšiřuje vývojové centrum.

Společnost i4wifi vznikla v roce 2006 po spojení firem InWiFi a i4 Portfolio. ASPA vznikla v roce 2001. Spojení potvrzuje tendenci konsolidace trhu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.