Hlavní navigace

Škoda v Mladé Boleslavi staví nejvýkonnější komerční datové centrum v Česku

Jan Sedlák

Škoda Auto ve své centrále v Mladé Boleslavi rozšiřuje datové centrum. To by se po dokončení mělo stát nejvýkonnějším komerčním datacentrem v Česku. Výkon se má dostat na 15 petaFLOPS, což je asi desetinásobek oproti předchozí hodnotě. Škoda využije superpočítačové technologie (HPC) od společnosti SGI, tedy Hewlett Packard Enterprise.

Objekt datacentra se ze současných 700 metrů čtverečních rozroste na 1700 metrů čtverečních. K dispozici bude 500 serverových racků rozdělených do šesti sálů, 6500 serverů a kapacita pro ukládání dat až 100 PB.

Kapacita napájení bude až 10 MW, využije se 210 kilometrů kabeláže a nasazeno rovněž bude vodní chlazení (směs vody a glykolu). Teplo ze serverů se využije pro vytápění kanceláří.

Škodovka novou výpočetní sílu potřebuje z toho důvodu, že se při výrobě a vývoji vozů spoléhá na digitální nástroje, modely, simulace nebo virtuální realitu. Společně s tím chce Škoda přijmout osmdesát nových zaměstnanců do IT. Přístup k datacentru mají mít i partneři automobilky. Výši investice Škoda nekomentuje.

Našli jste v článku chybu?