Hlavní navigace

Skupina Covid19 chce pro stát vybudovat callcentra či trasovací aplikaci do mobilu

Sdílet

David Slížek 13. 3. 2020

Skupina českých IT profesionálů, která se schází ve facebookové skupině Covid19cz, zveřejnila konkrétní plány na pomoc státu s epidemií infekční choroby COVID-19. Vycházejí z dnešní schůzky s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou.

Skupina, která se zorganizovala kolem firem Keboola, Seznam.cz a podnikatele Jana Barty, má v plánu pro stát postavit dvě callcentra. Jedno má odbavovat telefonické dotazy lidí či pomoci s prvotní diagnostikou zdravotního stavu. Druhé pak má sloužit k trasování potenciálně nakažených – od pozitivně testovaného člověka získá kontakty, se kterými přišel do styku, a callcentrum je obvolá a domluví s nimi karanténu.

Trasování se týká i třetí plán. Počítá s vývojem mobilní aplikace, kterou si lidé budou moci dobrovolně nainstalovat do svých smartphonů. Aplikace bude „poslouchat“ a zaznamenávat Bluetooth adresy okolních telefonů a jednou za několik desítek vteřin „pípne“ unikátní ultrazvukový identifikační kód. 

Pokud bude dotyčný později pozitivně testovaný, bude možné z nashromážděné databáze rozpoznat, s kým se během inkubační doby potkal, a poslat jim do aplikace zprávu, aby se ozvali trasovacímu callcentru. 

Skupina také chce produkovat krátké instruktážní videocasty a stále hledá dobrovolníky, kteří by se do ní zapojili. 

Spolupracovníky hledá také organizace Česko.digital, která už ministerstvu zdravotnictví pomohla postavit informační web o koronaviru. Do její skupiny na Slacku se lze přihlásit zde. Projektový kanál pak je #p-koronavirus.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.