Hlavní navigace

SledováníTV přidává u televizních stanic podporu titulkových stop

16. 12. 2020

Sdílet

Titulky na SledováníTV Autor: SledováníTV

Zákazníci internetové televize SledováníTV, kteří sledují pořady na stanicích České televize, Novy nebo Primy, si mohou aktivovat titulky. „Aktuálně máme k dispozici 35 kanálů s titulky, pro které je vytvářeno 76 titulkových stop. Počet kanálů s titulky bude do budoucna růst,“ informovala společnost v tiskové zprávě.

Podpora titulků je důležitá pro neslyšící diváky, ale potěší nejen je. V kombinaci s volbou jazykové stopy přináší možnost sledovat filmy v originálním znění. Zda a jaké jazyky titulků a audia jsou dostupné u jednotlivých kanálů, to závisí na poskytovatelích jednotlivých televizních kanálů. 

U jednoho televizního kanálu může být i několik jazykových verzí. „Náš systém podporuje titulky v 10 jazycích (kromě češtiny nechybí ani slovenština, hlavní světové jazyky jako je angličtina, němčina či španělština, ale třeba i maďarština nebo ruština),“ uvádí SledováníTV.

Platforma se musela vypořádat se situací, kdy titulky poskytované k jednotlivým televizním stanicím nejsou v jednotném technickém formátu. „Někde používají formát DVB subtitles, jiní pro přenos titulků využívají teletext. Zatímco teletext je textový formát, jehož zpracování do finálního výstupu je jednoduché, DVB subtitles jsou bitmapový formát – titulky mají podobu obrázku. Zde musí nastoupit pokročilé OCR (optické rozpoznávání znaků) systémy pro převod obrázku na text,“ popisuje firma.

„Pro OCR používáme vlastní systém i vlastní slovníky, které jsme si vytrénovali pomocí neuronových sítí. Unikátnost našeho řešení pak tkví v tom, že je extrémně rychlé, probíhá proto v reálném čase při transkódování obrazových dat. Výsledkem převodu titulků je univerzální formát WebVTT, který je použitelný na všech platformách od chytrých televizí přes web až po mobily. Do našich aplikací postupně podporu titulků nyní přidáváme tak, aby na Vánoce již byla dostupná co největšímu počtu našich klientů,“ uzavírá tisková zpráva.

Kromě stanic ČT, Novy a Primy jsou titulky podporovány také u všech tří kanálů HBO, Cinemaxu, stanice Film Europe nebo programů AXN Black a AXN White. Titulkovány jsou rovněž pořady slovenské televizní skupiny Joj.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).