Hlavní navigace

Slováci žalují Američany o miliardy. Viní je ze sabotáže jejich údajně revolučního čipu

23. 8. 2022

Sdílet

Radoslav Danilák, Tachyum Autor: Tachyum

Slovenská společnost Tachyum viní svého dodavatele v podobě americké firmy Cadence z údajné sabotáže. U soudu v Kalifornii se chce domoci finančního odškodnění, které má jít do řádově miliard korun. Tachyum viní Caden­ce z údajné sabotáže, která měla výrazně zpozdit výrobu připravovaného slovenského univerzálního procesoru Prodigy.

Tachyum podepsala s Candence smlouvu v roce 2019. Cadence se zavázala dodat některé prvky integrovaných obvodů. Ty údajně nebyly schopné provozu, což Cadence nakonec vedlo k tomu, že doporučila tyto součástky nepoužívat, případně je získat od jiných dodavatelů. Tachyum v žalobě uvádí, že si objednala zcela běžné technologie, které Cadence jiným firmám bez problémů dodává.

O jaké přesně části čipu jde, není jasné. V žalobě je hodně věcí začerněných. Tachyum letos podepsala spolupráci s novými dodavateli Rambus a Alphawave, kteří jí mají dodat například prvky pro Ethernet nebo PCI Express.

Slováci poukazují na možný střet zájmů. Firmu Cadence v době sporu vedl Lip-Bu Tan. Tehdy podle žaloby působil v představenstvu dvou konkurentů Tachya a byl součástí investičních fondů investujících do jiných čipových startupů. Dle žaloby tak mohl mít důvod produkci slovenského čipu sabotovat.

Procesor Tachyum Prodigy se pomalu blíží do produkce, zpoždění je zhruba dvouleté. Pochybení Cadence údajně měla zapříčinit ušlý zisk ve výši 206 milionů dolarů. Hledání nových dodavatelů a rychlá integrace jejich technologií pak měla stát dalších 27 milionů dolarů.

Jméno zakladatele Tachya Radoslava Daniláka zároveň mělo být podle žaloby poškozeno. Danilák dříve za stovky milionů dolarů prodal své čipové startupy Skyera (Western Digital) a SandForce (LSI). Problémy měly také zapříčinit omezení schopnosti získávat kapitál. Tachyum posbírala 42 milionů (veřejně prezentovaná částka), mimo jiné od slovenské vlády.

Tachyum uvádí, že Prodigy má být v některých operacích čtyřikrát rychlejší než nejrychlejší Intel Xeon, třikrát rychlejší než Nvidia H100 v HPC operacích a šestkrát rychlejší v AI operacích, a to při výrazně nižší spotřebě. Má jít o kombinaci CPU, GPU a TPU. Slibuje 128 jader až na 5,7 GHz, podporu DDR5, 64 linek pro PCI Express 5.0 nebo 5nm výrobu u TSMC.

Slovenská firma nyní podala nabídku na dodávku superpočítače pro americké ministerstvo energetiky, které v USA hraje důležitou roli v nasazování superpočítačů a nových technologií. Tachyum se chce podílet na vytvoření superpočítače s výkonem dvacet exaflops. Američané chtějí systém instalovat do roku 2025 a má fungovat v rozpětí 20 až 60 megawatt. Nejrychlejší HPC dneška dosahuje na výkon 1,1 exaflops, Frontier od HPE je rovněž instalován na ministerstvu energetiky USA.

Cadence na trhu funguje od roku 1998. Tržní hodnota firmy je přes 50 miliard dolarů, roční tržby dosahují na tři miliardy dolarů. Firma soudní spor nekomentuje, stejně tak Tachyum.

Startuje nejrychlejší superpočítač Evropy. Přispělo na něj i Česko a vyrábět se bude v Kutné Hoře Přečtěte si také:

Startuje nejrychlejší superpočítač Evropy. Přispělo na něj i Česko a vyrábět se bude v Kutné Hoře

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).