Hlavní navigace

Slovenská prezidentka vetovala zákon umožňující získávat od operátorů data pro kontrolu návratů z ciziny

1. 8. 2020

Sdílet

Slovensko

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vrátila v pátek parlamentu novelu zákona o elektronických komunikáciách, ta měla tamnímu úřadu veřejného zdravotnictví umožnit získávat od operátorů data o občanech, kteří se vracejí z pandemicky rizikových zemí. Informuje o tom SME a další místní média. 

Slovenská prezidentka se přitom odvolala na dřívější verdikt slovenského Ústavního soudu, který přísně vymezil kritéria, která by musela podobná právní úprava splňovat. Zákon tak spolu s dalšími dvěma novelami míří do parlamentu k novému přepracování. Hlavní problém byl podle všeho ve vágnosti formulací, které vytvářejí prostor pro možné zneužití.

Zastánci zákona tvrdí, že povede k lepší kontrole osob, které se vracejí ze zemí, kde není současná epidemiologická situace charakterizovaná jako bezpečná. Vláda by tak získala například i telefonní čísla lidí. 

Prezidentka se ve svém rozhodnutí odvolala na květnový verdikt Ústavního soudu, který pozastavil účinnost nové legislativy, která měla pro změnu umožnit státu přístup k lokalizačním datům od operátorů, na jejichž základy by bylo možné sestavit takzvanou vzpomínkovou mapu infikovaných osob.

„Hovoríme o právnej úprave, ktorá potenciálne môže zasiahnuť do práva na súkromie práve kvôli tomu, že sa má disponovať s istými dátami, ktoré sú osobnej povahy,“ komentovala podle Živé.sk rozhodnutí Čaputová. „Zároveň sú tu isté otázniky aj nad vykonateľnosťou tejto právnej úpravy,“ dodává.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).