Hlavní navigace

Slovensko v rámci Otvorených údajů 2.0 zveřejní zdrojové kódy svých systémů

Sdílet

Karel Wolf

Slovenský stát plánuje nový projekt otevřených dat, na podzim spouští dvouletý projekt za 3,5 milionu eur, jeho cílem je uživatelsky zjednodušit přístup k otevřeným datům státu.

V rámci projektu budou přístupné i zdrojové kódy systémů, které Slovensko již nějaký čas vyžaduje od svých dodavatelů. Včera to oznámil Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

V současné době provozuje Slovensko portál data.gov.sk, na novém portálu by ale měl být přístup k otevřeným datům přímočařejší a jejich publikování více automatické (úřad tvrdí, že chce „skvalitniť a užívateľsky zjednodušiť centrálny portál otvorených dát“).

Zajímavou součástí projektu je platforma pro sdílení zdrojových kódů softwaru, jenž státní orgány a veřejná správa Slovenska používá. „Součástí projektu je vytvoření úložiště zdrojových kódů, ve kterém budou subjekty veřejné správy zveřejňovat a sdílet zdrojové kódy dodaných informačních systémů, programů a jiných aplikací, což přinese výrazný potenciál na úsporu veřejných zdrojů,“ prohlašuje generální ředitel sekce IT Jaroslav Kmeť.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?