Hlavní navigace

Slovenští Blue Vision Labs získali 14,5 milionu dolarů od Googlu na novou AR technologii

20. 3. 2018

Sdílet

Blue Vision Labs

Mladá slovenská firma Blue Vision Labs v novém investičním kole získala 14,5 milionu dolarů. Hlavním investorem je Google Ventures (GV) a připojila se také další velká jména ze Silicon Valley jako Accel Partners. Společně s předchozí investicí už Blue Vision Labs mají 17 milionů dolarů.

Společnost oficiálně sídlí v Londýně, mezi pěti spoluzakladateli jsou ale tři Slováci, kteří vystudovali Oxford, Imperial College a Harvard. Působili také v Googlu, Facebooku nebo Microsoft Research. Peter Ondrúška firmu vede a Lukáš Platinský je technologickým ředitelem.

Trojici doplňuje Andrej Pančík. Tomu už se podařilo postavit a prodat dvě společnosti, konkrétně Prizeo a Represent.com. Druhou jmenovanou získal CustomInk za 100 milionů dolarů.

Slováci nabízejí vývojářské nástroje, pomocí kterých lze budovat vlastní mobilní aplikace pro rozšířenou realitu (augmented reality, AR). Mají zejména tu vlastnost, že uživatelé mohou informace umístěné v AR sdílet. Když například někdo umístí virtuální značku na budovu, promítne se i kamarádům.

Společnost uvádí, že dokáže zaručit přesnost v řádech centimetrů. Používá počítačové vidění a poskládané 3D mapy. Prozatím má takto připravená centra Londýna, New Yorku a San Franciska a do budoucna chce přidávat další. O zpracování se stará Blue Vision AR Cloud.

Blue Vision Labs nabízejí přístup k SDK v rámci early accessu, nutná je registrace zdarma. K dispozici je dokumentace pro iOS a Android.

Myšlenka na vytvoření této technologie vznikla v roce 2011 a v posledních dvou letech se na ní více pracovalo. Blue Vision Labs si představují, že nástroje půjdou využít v řadě aplikací – od AR her přes navigaci až po nakupování a transportaci.

Na zajímavém projektu v Londýně se svými kolegy pracuje také Čech a absolvent Imperial College Michal Máslík. Na technologii Circadia na Kickstarteru vybral desítky milionů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.