Hlavní navigace

SMS phishing zkouší z lidí vytáhnout údaje o platební kartě přes fiktivní výhru na Alze

18. 10. 2019

Sdílet

Alza.cz - výpadek

Aktuální vlna SMS phishing zpráv se pokouší z důvěřivců vytáhnout peníze a hlavně údaje o platební kartě tím, že se vydává za populární e-shop Alza.cz a láká na fiktivní výhru ve výročním  losování.

„Snažíme se s vámi spojit ohledně vaší výhry z výročního losování Alza ze dne…,“ říká například jedna z variant zprávy, před kterou již varuje i samotný obchodní dům Alza.cz na svém webu i na sociálních sítích, protože se mu množí naštvané dotazy zákazníků: „Vážení zákazníci, rádi bychom Vás varovali před podvodnou SMS, která informuje o losování výhry. TATO SMS NENÍ ZASÍLÁNA SPOLEČNOSTÍ ALZA.CZ A FIRMA DŮRAZNĚ PŘED TOUTO PODVODNOU ZPRÁVOU ZÁKAZNÍKY VARUJE. Prosíme, na tuto SMS nereagujte a neklikejte na odkazy v ní uvedené, nesdílejte své osobní a ani platební údaje,“ prohlašuje provozovatel internetového obchodu.

Podvod může na některé uživatele působit poměrně legitimně.Útočníci požadují po obětech pouze otevření webové stránky a následně zaplacení korunového „manipulačního poplatku“, což může ukolébat ostražitost některých dárkuchtivých nakupujících (stejně jako skrývání se za nedávno proběhnuté 25. výročí založení e-shopu). Zde ale leží celý háček. Pokud tak uživatel přes uvedené rozhranní učiní, předá tím útočníkům údaje o jejich platební kartě, které lze následně jednoduše dále zneužít.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).