Hlavní navigace

Snapchat si půjde na burzu pro tři miliardy dolarů. Chce rychle expandovat

Sdílet

Jan Beránek 3. 2. 2017

Agresivní expanze. Tím chce společnost Snap oslovit nové investory. Kromě dalšího rozvoje ale neprozrazuje moc detailů. Investoři se podle agentury Reuters nedočkají ani žádných slibů budoucích zisků. 

Ať tak, či onak. Včera služba odstartovala cestu, která by měla vést k tomu, aby v březnu zazvonil spoluzakladatel firmy Evan Spiegel na zvon newyorské burzy a uvedl na tamní parket nový titul. Během měsíce bude muset ale firma přesvědčit investory, že rychlý růst počtu uživatelů je důležitější než rostoucí ztráta chatovací aplikace. 

Snap dnes denně používá 159 milionů uživatelů. To znamená meziroční nárůst o 48 procent. Podobně rychle ale roste ztráta firmy. Ta se z 372 milionů dolarů v roce 2015 vyšplhala na 515 milionů na konci loňského roku.  

Hodnota firmy je i přesto odhadována někde mezi dvaceti a pětadvaceti miliardami dolarů, čímž je přirovnávána k Facebooku v době, kdy vstupoval na burzu. 

Pětiletou firmu řídí stále její spoluzakladatel Evan Spiegel. Šestadvacetiletý ředitel loni vydělal 503 tisíc dolarů a k tomu dostal jednomilionový bonus. Kdo z případného úspěchu na burze nebude mít nic, bude jeden z prvních zaměstnanců Reggie Brown

Ten obvinil dvojici zakladatelů z krádeže nápadu a opakovala se situace jako u Facebooku. Spiegel už ale Browna vyplatil. Jeho mlčení by mělo vyjít na 157,5 milionu dolarů, ale bez akcií. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.