Hlavní navigace

Softwarová firma Tieto v Česku propustí 250 lidí, změny se rozjely tento týden

10. 4. 2019

Sdílet

Petr Lukasík, Tieto

Tuzemská pobočka finské softwarové společnosti Tieto, která má hlavní kanceláře v Ostravě a Brně, tento týden rozjela výrazné propouštění. O práci má v Česku přijít 250 lidí s tím, že by proces měl být dokončen ještě letos. Tieto u nás v současné době zaměstnává 2700 lidí a patří mezi největší zahraniční zaměstnavatele v technologickém oboru.

Propouštění v České republice je součástí větší akce, která se dotkne také Finska (propuštěno bude 210 zaměstnanců), Švédska (160 lidí) a některých dalších zemí (desítky pozic). Tieto chce zredukovat stav o zhruba 700 pracovníků. Globálně dává práci přes 15 tisícům lidí. Propouštění má přinést úspory v rozsahu 30 až 35 milionů eur.

Propouštění je součástí organizačních změn, jež firma oznámila počátkem letošního roku. Ruší se takzvané maticové organizační struktury a má dojít ke zjednodušení a přechodu na agilní organizaci. Tieto uvádí, že jsou tyto změny nutné z hlediska dlouhodobé konkurenceschopnosti.

Propouštění se mají dotknout všech obchodních jednotek kromě sekce Product Development Services (PDS). Tieto zároveň přidá nové domény jako data science, umělá inteligence, design a další. Tieto má stále v Brně i Ostravě otevřenou řadu technických pozic.

Tieto Czech v roce 2017 vykázalo tržby ve výši 2,55 miliardy korun. Čisté tržby celého Tieta v roce 2018 činily zhruba 1,6 miliardy eur.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 4. 2019 8:19

  marx

  Ach jaj. Úplne mimo :/

  Tieto za rok 2018 malo príjem (net sales) vo výške 1600 mil EUR, takže nie zisk a nie za ČR, ale za celú skupinu. Prevádzkový zisk skupiny bol na úrovni 9,7% (152 mil EUR pred zdanením).

 • 11. 4. 2019 2:15

  bez přezdívky

  To jsou ale zajímavá čísla.. když se na to člověk "zvenku" nezaujatě podívá, tak ho hned napadne.. aha... takže oni v CR vydělali (= jako fakt vydělali po odečtění personálních a provozních nákladů) 1600 mil EUR... ale protože jsou na tom tak "špatně", že už musí čelit nárůstu tlaku konkurence, tak musí snížit náklady.. protože to nebylo JASNE v článku zmíněno, tak usuzuji, že úspora 30-35 mil EUR ročně se táká všech zemí.. tři jsou jmenovány explicitně.. takže pokud úspora 10 mil EUR oproti čistému, nezdaněnému zisku 1600 mil EUR v rámci ČR jsou relevantní údaje .. tak co si o takové firmě pomyslíte? Kde jsou jejich kecy, jak moc si váží svých zaměstnanců.. sociální politiky / firemní kultury atd.. ?? 10 mil EUR je oproti nezdaněnému zisku 1600 mil EUR asi 0.8 procenta..!

  - ale čerpat státní dotace v předchozích letech na zřízení nových pracovních pozic - jo .. to jim nevadilo.

 • 28. 4. 2019 23:32

  Jaromir

  Jak vidím, budou se zjevně propouštět hlavně netechnické profese a přecházet k "samořízení", takže konečně snad zmizí tuna change/problem/in­cident a podobných "managerů" a naberou se další technici...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).