Hlavní navigace

Soud anuloval miliardovou pokutu, kterou EU udělila Qualcommu za uplácení Applu

15. 6. 2022

Sdílet

Soud - Evropská unie Autor: Depositphotos

Pokuta ve výši 997 milionů eur, kterou Evropská komise (EK) v roce 2018 udělila americkému výrobci čipů Qualcomm, neplatí. Rozhodl o tom Tribunál Soudního dvora EU.   

Komise před pěti lety sankcionovala Qualcomm za to, že podle ní několik let zneužíval svou dominanci u čipů pro LTE zařízení. Fakticky uplácel Apple, aby odebíral čipy pro svá zařízení výhradně od Qualcommu, tvrdila EK. 

Tribunál teď rozhodnutí o pokutě úplně zrušil na základě procedurálních pochybení, kterých se podle něj Komise dopustila při vyšetřování případu, a na základě nedostatečných důkazů, že by americký výrobce skutečně pochybil.

Z procedurálního hlediska Komise podle soudu například nesplnila povinnost zaznamenávat všechny výslechy a rozhovory se zdroji, které v rámci šetření provádí. 

Tribunál také ve verdiktu říká, že Komise při vyšetřování nevzala v úvahu všechny faktické okolnosti. „I když Komise došla k závěru, že finanční pobídky snížily motivaci Applu přejít k jinému dodavateli čipsetů pro LTE, je z rozhodnutí Komise zřejmé, že Apple neměl v daném období pro většinu svých zařízení, jmenovitě iPhonům, k čipům Qualcommu technickou alternativu,“ říká soud.

Celý verdikt v případu T-235/18 je k dispozici na webu soudu (v angličtině).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).