Hlavní navigace

Soud zprostil obžaloby muže, který měl podle policie na Facebooku posílat děti do plynu

29. 4. 2019

Sdílet

„Nebylo prokázáno, že uvedený facebookový profil patří obžalovanému.“ Tak zněla podle agentury ČTK hlavní část odůvodnení verdiktu teplického okresního soudu v případu nenávistných facebookových komentářů pod fotkou dětí z místní základní školy. 

Soud dnes zprostil obžaloby muže, který měl podle obžaloby výroky napsat. Případ se týkal fotografie prvňáčků, kterou v roce 2017 zveřejnil Teplický deník. Snímek třídy, do které chodí zejména romské, arabské a vietnamské děti, vyvolal na sociálních sítích vlnu nenávistných komentářů.

Obžalovaný muž měl podle obžaloby do diskuse napsat: „Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej že Tě to nenapadlo!!!“ Podle státního zástupce šlo o narážku na vyvražďování Židů v plynových komorách. 

Státní zástupce muži navrhoval trest dva roky podmíněně. Teplický soud ale muže zprostil obžaloby, protože podle něj nebylo dostatečně prokázáno, že autorem výroku byl skutečně on. Výpověď, ve které se obžalovaný přiznal, soud nepřipustil kvůli tomu, že byla pořízena v přípravném řízení. Verdikt je zatím nepravomocný, státní zástupce si podle Teplického deníku vzal lhůtu na rozmyšlení, zda se odvolá.

Soud v souvislosti s nenávistnými komentáři pod fotkou prvňáčků řešil i další případ – tachovský soud loni v září potrestal osmiměsíčním podmíněným trestem ženu z Tachova. Stíhání dalšího muže podmíněně zastavilo státní zastupitelství. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).