Hlavní navigace

Spolek PilsFree doplatí na daních miliony korun, spolkovou činností podle soudu jen zastíral podnikání

4. 11. 2022

Sdílet

Soud - rozsudek - právo - zákon Autor: Depositphotos

Maskovat podnikání v oblasti poskytování internetu spolkovou činností od placení daní neochrání. Server Novinky.cz popsal modelový spor spolku PilsFree s finanční správou, který dopadl úspěšně pro správce daně. Spolek bude muset dodatečně zaplatit daň z příjmu právnických osob v řádu milionů korun. Rozsudek je pravomocný a mohl by se tak stát vzorem pro další postup berních úředníků.

Proti daňovému výměru se PilsFree bránil u soudu s argumentací, že internet poskytuje pouze svým členům, kteří platí členské příspěvky, ty jsou od daně osvobozené a nejedná se tedy o podnikání. Soud ale dospěl k názoru, že jde o skrytou platbu za službu a takový příjem spolku podléhá běžnému režimu zdanění.

Tažení státu proti spolkům, které nabízejí svým členům připojení k internetu odstartoval před lety Český telekomunikační úřad. I ten řešil, zda se tyto právnické osoby nedopouštějí přestupku podle zákona o elektronických komunikacích, když se řádně neoznámí jako poskytovatelé připojení k internetu. Nakonec ale iniciativu převzaly finanční úřady, které na tyto spolky začaly kontrolovat. A svůj výklad, že se jedná o skryté podnikání, obhájily i před soudem.

Ten přitom připouští, že v dřívějších dobách mohl spolek technologických nadšenců, který poskytoval připojení k internetu několika desítkám svých členů naplňovat definici spolku a fungovat legálně. „Internet pronikl do všech oblastí lidského života a z připojení k němu se stal běžný statek, který je poskytován řadou obchodních společností. Je tedy vůbec otázkou, zda aktuálně je vůbec možná existence ‚spolkového‘ typu přístupu k internetu pro desítky tisíc osob,“ uzavřel soud.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 11. 2022 12:06

    Bleble

    Až na to, že člen Pilsfree má dostupné i další služby a výhody, než jen internet. Nejedná se o prodej služby připojení k internetu. Jsem zklamaný tímto verdiktem. Je velmi omezený.

  • 4. 11. 2022 13:55

    wsh

    Nevím, jak konkrétně dokazování probíhalo, ale pokud by mělo jít o opravdovou spolkovou činnost, měli by se členové nějak účastnit spolkového života - účastnit se setkání, hlasovat na valné hromadě, spravovat hw, vylepšovat monitoring apod.

    Stál jsem u počátků jedné skupiny v rámci CZFree a zpočátku se jednalo o něco, co bych spolkovou činností chápal - lezli jsme po střechách, instalovali AP, zkoušeli antény, učili se routingu atd. Ale jakmile se to trochu rozrostlo, převážili zájemci o připojení k internetu, kteří to chápali jako službu. Ostatně (alespoň u nás) šlo pak CZFree hodně rychle do kytek, jakmile se objevila použitelná komerční alternativa.

    Mám obrovské výhrady k soudnictví (je to v zásadě naprosto nefunčkní, až škodlivý systém), ale v tomto případě se trefili do výsledku, který považuji za v souladu se zdravým rozumem (to je u soudců spíše výjimka než pravidlo).

  • 5. 11. 2022 22:39

    Tomik_one

    Ten příklad se dá formulovat do jednoho slova "samospráva", nebýt zákazník, ale člen tj. rozhodovat.

    Definice zisku je obohacení konkrétního majitele či subjektu. Komu spolek ten zisk vyplácí? Nikomu, jde zase na rozvoj spolku a pokud nějaké peníze jsou navíc, jsou na účtu a použijí se v dalším období. Ale zase jen do provozu a rozvoje. Nikdo si z toho nekupuje letadla, lodě jachty. Tak obecně všechny spolky fungují a nejen ty které budují sítě, ale i Skauti, Sokolové atd...

    Je to tak nepochopitelné, že někdo se sdruží, protože chce dělat věci po svém? Ano, zisky se mají zdanit, ale zisky. Ukaž mne komerčního operátora, kterej ti dá za 300 Kč 1Gb/s internet + IPTV s 80 kanálama a 7 dní zpětně + veřejnou pevnou IP + webhosting + serverhousing. A proč to ni v PilsFree umějí ? Páč nemusí dělat zisk a chtěj ukázat, že se to dá dělat i jinak.

  • 4. 11. 2022 17:49

    Danny

    Vycucy ze zapisu z valnych hromad spolku i vyrocni zpravy jsou na internetu volne dostupne - z nich zjistite, ze ten "zajem" participovat na chodu spolku projevuje mene jak 200 lidi... z vice jak 36 000 clenu (takze majorite je to viditelne jedno; i kdyz jde o veci resitelne klidne i elektronicky - a nepotrebujete ke konani valne hromady nutne pronajimat fotbalovy stadion). A jestli u soudu vypovedeli i svedci v ramci dokazovani, ze je povazuji jen za poskytovatele bezne sluzby... copak asi tak soud mohl delat?

    Ostatne neni to prvni pripad tohoto typu, podobne to bylo uz s v Oslavanech. A je rovnez pochopitelne, ze komercnim ISP tohle pojeti vadi dlouhodobe - protoze krome danove zateze tu mate spoustu dalsich povinnosti, ktere spolek jaksi nemusi resit (treba ve vztahu k CTU) - ale pritom ten spolek je realnou konkurenci.

    Zakon spatne v principu neni, spolek muze mit v ramci svych cinnosti i nejake prijmy podlehajici beznemu zdaneni, muze dokonce i podnikat... Ostatne treba u Skautu to standardne resi - i kdyz tam by klidne mohl nekdo zrovnatak rict, ze prece prijdem z pronajmu klubovny poslouzi bohulibemu ucelu (ale proste se zdanit musi). No a kdyz mate ve spolku spoustu "takyclenu" co fakticky jen konzumuji nejakou sluzbu, a pritom se to spolek ani trosku nesnazi danit jako prijem z podnikani a plosne aplikuje osvobozeni z dane, logicky to nekde nakonec narazit mohlo... a viditelne narazilo.

  • 4. 11. 2022 18:04

    Tomik_one

    A jaky ze je komunitni zajem PilsFree? - Třeba mít vlastní technická a sociální pravidla? Třeba investovat do kvalitní optické sítě i tam, kam by žádný komerční poskytovatel neinvestoval, páč by z toho neměl ten "zisk"? Co je na tom špatného mít samosprávu, dělat síť, tvořit tedy internet a rozhodovat zda chceme více optiku, nebo více wi-fi? To, že většina poskytovatelů internetů je dnes komerčních přeci neznamená, že všichni chtějí být zákazníky bez možnosti rozhodovat. Při stejné logice jsou pak sokolové jsou aut, páč existují komerční fitka a tak zrušíme sokoly? Prostě někdo che dělat něco jinak. To je vše.

  • 4. 11. 2022 17:45

    michmark

    Zhodnocení situace i rozhodnutí soudu považuju za velmi rozumné a váš pokus to z pozice náhodně kolemjdoucího zpochybňovat je trochu naivní.

    Spolek opravdu není určený k poskytování komerčních služeb v rozsahu vyšších desítek milionů ročně - tahle agenda měla být dávno oddělena do komerční firmy. Ze strany PilsFree to byla vychcanost a zároveň nefér konkurence ostatním ISP.

  • 4. 11. 2022 17:54

    Danny

    Az nato, ze v i v USA mate non-profit organizace, zrovnatak osvobozene od dani. A samozrejme to ma sve podminky, ktere kdyz tam obejdete... tak vas tam zrovnatak nekdo klepne pres prsty.

  • 5. 11. 2022 16:21

    michmark

    Uplně vidím, jak v Plzni a okolí je 40 tisíc lidí, kteří intenzivně řeší, jestli chtějí víc optiku nebo wi-fi (BTW nevím, kdo si mezi wi-fi a optikou vybere wi-fi, to je trochu blbý příklad).

    Moment, ale nikdo vám nebrání věci dělat jinak - jen z činnosti splňující "dlouhodobou a soustavnou činnost za účelem zisku" budete platit daně z příjmů.

  • 7. 11. 2022 9:31

    Danny

    Nikoliv, nic tam nevlastnite, dokonce tam nedrzite ani nejaky "podil", jako treba v druzstvu. Tato ryze hypoteticka moznost "podilu na majetku" by se uplatnila pouze v situaci, kdy dojde k pravni likvidaci spolku a resilo by se "co se zbytkem" po umoreni vsech pohledavek... ale dokud spolek funguje, nepatri vam tam ani sroubek.

  • 4. 11. 2022 14:16

    Bleble

    No ale ono u PilsFree mnoho členů opravdu pracuje na komunitních záležitostech a jedná se opravdu o komunitní síť, kde se každý člen může vyjadřovat k technický věcem apod.

    Nevím kolik má nyní členů, ale před 6ti lety to byly desetitisíce a je logické, že se najdou i tací, co to pochopili špatně a berou to jako službu připojení k internetu. To vidím spíše jako problém těch členů, že se nezapojují do komunitních akcí. Je otázka, zda si takový člen zaslouží být ze spolku vyloučen, či nikoliv.

    Pokud jde o osvobození od daně, pak je nejspíše špatně nastavený zákon, že nelimituje velikost spolku z daňové výjimky, ovšem reálně jde opravdu o spolek a komunitní záležitost.

  • 5. 11. 2022 3:19

    Milos Brejcha

    Oni si na to dost mozna zadelali uz tim, kdyz pred nekolika lety vyuzili nekolik dotacnich programu urcenych pro rozsireni pokryti poskytovatelu internetu do "bilych mist". Tak trochu tim sami priznali, ze jsou trosaicku neco jako klasicky ISP.

  • 4. 11. 2022 20:07

    RRŠ

    Mám zkušenost s jiným "*free" spolkem, a soudím, že to rozhodně není připojení k Internetu. Opravdu funguje, jako síť, která je (většinou) k Internetu připojená, ale rozhodně negarantuje žádné parametry: rychlost připojení do sítě je jak se to komu podaří, konektivita jak routing dovolí a podpora od nejbližšího kolegy.
    Ale soudím, že základní problém je, že se tu zaměňuje Internet a internet. Lidé chtějí Internet (s velkým "I"), ale spolky poskytují internet (s malým "i"), tedy prostě jen propojení sítí.

  • 6. 11. 2022 23:32

    Tomik_one

    No z telefonické podpory, kde člen nahlašuje případný problém, páč správce mu telefony nezvedá, páč je třeba ve své práci a má spolek jako volnočasovou aktivitu, tak dělat z toho znak komerce je hodně odvážné ;-)

    Všechny licencované spoje se ČTU rovněž nahlašují, a DPH ze členských příspěvků spolek takéodvádí a byrokracie se řeší stejně tak u firem jako u spolků a že jí je dost. A myslet si, že se ve spolku vše od A do Z dělá za děkuji, je také milná představa. To nefunguje ani u těch Skautů, Sokolů atd.

    A ano, veřejná IP, webhostin, serverhousing a IPTV je v rámci jednotného členského příspěvku.

    PS: Až budou komerční poskytovatelé toto nabízet za rozumné peníze alespoň ve stejné kvalitě jako spolky, pak jsou spolky zbytečné a jejich účel byl naplněn ,co se týče poměru cena/výkon a můžeme s klidem říci, že splnily alespoň jeden z úkolů. Ale ta doba ještě nenastala a asi dlouho nenastane a tak jsou tu snahy ty spolky "vyštípat". Pak je tu další věc, co spolky dělají, a to je to, že zde není vtah poskytovatel-zákazník, ale spolek-člen. To má své nesporné výhody i nevýhody. Nevýhody= nemůžeš reklamovat, výhody = můžeš se podílet na rozvoji a směřování. ISP ať si nechají zákazníky a spolky své členy. A pokud se to ISP nezamlouvá, ať přemluví své majitele ať si nekupují jachty a letadla a ty své řádně zdaněné zisky vrazí zpět do své infrastruktury. Má to výhodu, pak také nemusí danit žádný zisk ;-)

  • 6. 11. 2022 19:19

    Danny

    Jenze ono to je hodne i o tom, jestli ten clen... chce byt clenem, co se na te samosprave podili... a nebo je mu to vlastne cele fuk, nekam posle prachy a za to ocekava nejakou (fungujici) sluzbu. To druhe najdete i na "sockach" - lidi, co tam nadavaji, ze to nefunguje... a spravte mi to. Stejne jako kdyz nadavaji na jakehokoliv komercniho ISPka. A i v tech spolcich mate "telefonickou podporu" stejne jako u komercnich sluzeb.

    To neni jen o zisku - do toho to prilis zjednodusujete. U clenskeho prispevku ale neresite ani DPH a veci na to navazane. A dalsi povinnosti vyplyvajici ze ZoEK, treba reporting pro CTU. V realu jsou to naklady - protoze je to prace, kterou nekdo musi udelat, administrativa - a to stoji penize (a logicky snizuje ty zisky).

    I v tech spolcich uvnitr se to hodne zmenilo - drive to bylo hodne o nadseni a dobrovolnictvi, proste tam byvalo minimalne par lidi, co to tahlo ve svem volnem case a bez naroku na jakekoliv odmeny. Dnes uz je to hodne o tom, ze se vyplaci odmeny - a realne to minimalne par lidem poskytne vcelku solidni zdroj obzivy a v momente, kdy jim to nezaplatite.. proste odchazi sve schopnosti uplatnit jinam.

    A priklad se Skauty (a dalsi) jsem uvadel vyse - oni maji to, ze jen "poskytnou" sluzbu vyresene... a proste cast prijmu regulerne zdani. Nesnazi se to uhrat na to, ze vsechny prijmy jsou nezdanitelny clensky prispevek. Tam je to jadro sporu...

    PS: kdyby chteli dat verejnou IP(v4) kazdemu, tak... to samo o sobe tak nejak... ehm... vybouchne. To ze ji dostanou ti, co ji chteji funguje diky tomu, ze drtivou vetsinu proste schovaji za NATem - a tradicne se kalkuluje s tim, ze vetsine lidi je to jedno a nic takoveho nechteji. 35+ tisic verejnych IP(v4) adres tam fakt nevyskrabnete... tak to prosim neuvadejte jako "benefit clenstvi", to je proste zavadejici...
    Mimochodem to vite - ze podle vnitrnich predpisu si formalne nesmite udelat domu ani VPNku, kdyz to tu tak chvalite vc. moznosti mit verejnou IP domu? :D

  • 7. 11. 2022 9:18

    Danny

    Tim jste si ale odpovedel na otazku toho, co je onen zakladni problem - lidi chteji jen nejakou levnou sluzbu, pravni forma poskytovatele jim je v zasade ukradena. A uz jsem to psal vyse - ten zajem o podil na rozvoji a smerovani objektivne vyjadruji veci jako pocet ucastniku treba na valnych hromadach spolku. Vice jak 99% tzv. clenu prokazatelne "vas" nazor nezastava, o zadny podil na rizeni ani nestoji a spokoji se levnou sluzbou (podle dostupnych informaci toto zaznelo i u soudu). To jsou skutecnosti, ktere soud viditelne neprehlizi. Jadro sporu neni o tom, ze by spolek nemohl delat veci s dobrym pomerem cena/vykon. Jadro soudniho sporu je prave kolem (ne)zdaneni tech cinnosti, ktere uz z drtive vetsiny jsou spise jen poskytnutou sluzbou... a kdyz k tomu pridate jeste to, ze spolek vedle toho dela i marketing "jako firma" (reklamni tramvaj). Tech znaku, ze se to chova spise jako firma je tam proste vice... a zhruba v rovine, jako kdyby Skauti vylepili billboardy nabizejici pronajem svych kluboven k pratelskemu posezeni u piva a vybrane najemne prohlasili za clensky prispevek.

    V obecne rovine ona moznost podilet se na smerovani - to zrovnatak muzu rict, ze se muzete podilet na smerovani spolecnosti typu CD Telematika ci Telco Pro Services. Protoze v nich ma stat zprostredkovane nejaky ten podil... a samozrejme kazdy obcan tohoto statu se muze podilet na rozvoji a smerovani techto spolecnosti, staci dojit k volbam, zejo :-) Jen ono prekvapive ale i statem vlastnene firmy normalne plati dane.

  • 7. 11. 2022 13:20

    Danny

    No u toho Skauta ci Sokola si treba nemuzete rict, ze dva mesice platit nebudete, protoze zrovna budete na dovoleny a jejich "sluzby" v dany cas nepotrebujete. V nekterych freenetech se takova moznost explicitne primo nabizi... to uz je v zasade obchodni vec, na webu se to prezentuje primo jako benefit "clenstvi". V cem se to lisi od bezneho komercniho pay as you go pojeti sluzeb?

    Smirte se s tim, ze zakony tu vyklada s konecnou platnosti az soud. A soud celou situaci pod vlivem pred nim predlozenych dukazu nejak vyhodnotil. Asi tam nejaky "rozdil" bude. Ze dva delaji zdanlive totez opravdu neimplikuje, ze skutecne delaji totez. Je to prave role pro soud - aby rozseknul. Muzete s tim nesouhlasit, ale to je vse co muzete :-)

  • 4. 11. 2022 16:43

    R.

    A jaky ze je komunitni zajem PilsFree?

    Ze stanov: "Spolek PilsFree je nekomerčním, neziskovým a nepolitickým společenstvím osob, které se sdružují za účelem provozování komunitní počítačové sítě vybudované ke komunikaci, výzkumu, vzdělávání i zábavě a k zajišťování kulturních, společenských, osvětových a sportovních potřeb svých členů, jejich rodin a přátel."

    Kde je tedy informace o poskytovani INTERNETU ? Komunitni sit bych pak chapal jako sluzbu maximalne nesenou internetem, ale nikoliv samotne poskytnuti pripojeni k verejnym sluzbam internetu. Navic se i sami ve stanovach vuci tomu vyhranuji.

    "Sítí PilsFree se rozumí nekomerční neveřejná síť elektronických komunikací, kterou tvoříkomun ikační zařízení Spolku a jeho členů (dále jen „síť“)."

    "Spolek neposkytuje službu, která by spočívala v přepravě, přenosu nebo směrování informací sítí třetím osobám a také nepronajímá vlastní komunikační okruhy. Spolek není poskytovatelem veřejných komunikačních služeb. Za poskytování služeb se nepovažuje obecně prospěšná činnost."

    4. 11. 2022, 16:45 editováno autorem komentáře

  • 6. 11. 2022 16:42

    Nickless account

    Myslím že tu nezazněl zatim nezazněl jeden z hlavních argumentů:

    V případě (i formálního) členství ve Spolku (spolu)vlastníte přístupovou infrastrukturu. navíc má i pasivní člen možnost (v případě nespokojenosti s konektivitou) se přihlásit o (přiměřeně kvalifikovanou) práci - jinými slovy "začít být aktivní" a zapracovat na zlepšení. Tuhle možnost u komerčního poskytovatele nemáte a v tom je ten rozdíl.

  • 4. 11. 2022 13:50

    toto

    Mozna je problem spis v pravu, ze zavadi nesmysl "spolek" jako takovy. Pak je z toho tohle. Navrhuju po vzoru US zrusit - nechat tady jen s.r.o a k nim specificke whitelisted kategorie (charity etc.), co neplati dan z prijmu. Nejsme totiz v USSR, aby takova pravni forma - spolek, druzstvo vubec existovala. Nechal bych jen veci po vzoru LLC, LTD, LLP.

  • 5. 11. 2022 10:39

    Tomik_one

    Jo, to bude ono, dotační titul z roku 2006, kde máš drtivou většinu rozdělenou do neziskovek a samospráv ;-) https://www.zive.cz/clanky/o-dotacich-z-fondu-na-podporu-rozvoje-vysokorychlostniho-internetu-rozhodnuto---vyse-dotaci-je-znama/sc-3-a-129032/default.aspx Důvodem pro malé zastoupení komerčních subjektů v tomto programu byla skutečnost, že tam, kde by se firmám infrastrukturu vyplatilo vytvářet, již nějaká byla a její budování by bylo v rozporu s pravidly a tam, kde nebyla, by jim to nic nepřineslo. Takže z mého pohledu opět + pro spolek, páč to bylo na ně zaměřeno ;-) Mimochodem to byla jediná dotace za celou dobu existence... Příště si prosím ověř informace, díky ;-)

  • 11. 11. 2022 8:12

    Tomik_one

    Patrně se tu jedná o nepochopení principu spolkovosti.

    Každý má právo spolu s jinými se sdružovat ve spolcích, společnostech a jiných sdruženích, tak pravý Ústava.

    Pak tu máš zákon o spolcích, kde účelem spolku mohou být vzájemně prospěšné cíle, tedy společné aktivity zaměřené jen na členy spolku.

    Další zákon pravý, že členské příspěvky jsou od daně osvobozeny.

    Takže když máš spolek, ve kterém se sdružují občané za účelem třeba přístupu na internet, tak díky tomu, že se sdruží dostávají něco možná lepšího, rychlejšího než kdyby si to řešil každý po své vlastní ose. A to je zákonné. Pomocí členských příspěvků udržují, rozšiřují a vylepšují svůj zájem. A jejich zájem je přístup do "sítě sítí".

    Znakem spolků je, že nemají majitele a tak vše co od členů dostanou dávají zpět do spolku a jeho cílů.

    Dalším znakem je samospráva, kdy členové mohou volit a být voleni a mohou měnit cíle a směřování.

    Dalším znakem je jednotný členský příspěvek bez ohledu na čerpání a kvalitu členských výhod v daném místě.

    Myslet si, že členové zájmového spolku musí tahat například kabely a kopat díry na pokládky trubek aby prokázaly aktivitu je liché. Aktivita členů ve spolku se měří tím, jak využívají členské výhody, pro které byl spolek založen a provozován. Stejná analogie se dá najít i u jiných spolků, které nemají nic společného s internety.

    Pokud někdo vnímá spolky jako svoji konkurenci, je třeba vynaložit snahu na změnu zákonů. Rozhodně se nedá tvrdit že zájmové spolky zákony obchází, jen se jimi řídí.

    Argumentovat, že spolky a sdružení nemají v oblasti internetů právo na existenci je lichá představa. Struktura sítě sítí jasně ukazuje, že spolky a sdružení jsou historickou a velmi důležitou součástí internetu jako takového a sdružují vlády, soukromé organizace i spolky a sdružení.

    ICANN - je sdružení
    RIPE - je sdružení
    NIC.CZ -je sdružení

  • 5. 11. 2022 8:54

    Jimmy

    Před "pár lety" bylo v roce 2006, tedy před 16 lety ! A grant dával ten samý stát, kterému forma Pislfree dnes vadí ačkoliv forma se nijak nezměnila. Počet členů v té době už byl přes 600, takže ani v té době už to nebyla "parta kamarádů".

    https://www.zive.cz/clanky/o-dotacich-z-fondu-na-podporu-rozvoje-vysokorychlostniho-internetu-rozhodnuto---vyse-dotaci-je-znama/sc-3-a-129032/default.aspx

  • 7. 11. 2022 11:31

    jkjk

    Sokol i Skauti fungují tak, že platíte (nezdaněné) členské příspěvky, zdaňují pouze příjmy od nečlenů, pronájmy budov apod. Tedy fungují úplně stejně jako "freenety". A podobně Sokol i skauti mají nejen dobrovolníky, ale i normální zaměstnance.
    Jinak co se týče DPH, tam se zákon před pár lety změnil (osvobození platí už jen pro služby poskytnuté pro spolky "které nebyly založeny nebo zřízeny za účelem podnikání a jejichž povaha je politická, odborová, náboženská, vlastenecká, filozofická, dobročinná nebo občanská". Větší freenety jsou tedy celkem obvykle plátcem DPH.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Redaktor serveru Lupa.cz se zaměřením na telekomunikace, média, IT a právo. Dříve šéfredaktor Právního rádce a mluvčí Českého telekomunikačního úřadu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).