Hlavní navigace

Spotify chce od hudebníků poplatky za přednostní zobrazování skladeb

4. 3. 2020

Sdílet

Spotify - zařízení Autor: Spotify

Hudební streamovací služba Spotify měla až dosud svůj byznys model postavený převážně  na kombinaci reklam a prémiového předplatného. Zjevně to ale nestačí, protože přichází s novým modelem, kdy žádá peníze přímo od studií a hudebníků za umísťování skladeb na prémiových pozicích.

Sama společnost to samozřejmě prezentuje trochu jinak. Tvrdí, že pomohla zachránit hudební průmysl a nyní od něj žádá něco na oplátku, tak to alespoň interpretuje tisková agentura Bloomberg.

Jak přesně algoritmus funguje, je obchodním tajemstvím, ale měl by hudebníkům a nahrávacím společnostem umožnit přednostní zobrazení skladeb, nebo jejich automatické vkládání mezi jiné skladby, které si posluchač sám navolil. 

Otázkou je, zdali to bude platit i v případě prémiového uživatelského účtu, nebo jen pro běžné uživatele. Spotify také již dnes nabízí službu Marquee, která umožňuje hudebníkům za poplatek rozesílat jejich fanouškům upozornění na nové skladby či alba.     

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 3. 2020 7:39

  JVr

  Předpokládal bych, že to bude fungovat obdobně jako na Youtube, kde už to víceméně je. Hudebník si zaplatí za promování sebe (je to výhodné především pro začínající hudebníky, kteří nejsou tolik známí, ale mají nějaký hit o kterém jsou přesvědčení, že posluchače uchvátí), Sptify následně algoritmem vyhodnotí co je to za typ skladby a v vloží ji pravděpodobně neprémiovým uživatelům mezi jejich skladby avšak obdobného žánru (typu). Posluchač, který poslouchá skladby obdobné si toto ani nemusí všimnout, že mu tam místo reklam běží jiný song, který buď skipne (protože je s*čka), nebo si jej poslechne a třeba se mu zalíbí.

  V ideálním případě Win - Win - Win situace. Posluchač se doví o novém interpretovi (a má méně "reklam"), kterého začne poslouchat. Interpret má nové posluchače a Spotify má peníze :)

  To samozřejmě za předpokladu, že ten algoritmus, který bude toto vkládat posluchačům do jejich playlistů bude fungovat tak, aby vkládal tyto záležitosti, pokud možno, citlivě. Občas to na Youtube udělá takové kiksy, že si toho lze poměrně lehce všimnout a je třeba se tam přepnout a přehodit to, ale ve většině případů to funguje docela dobře.

  V praxi tedy ano, Eva & Vašek si mohou zaplatit promování, které bude vloženo posluchačům, kteří si boudou pouštět písničky tohoto typu, nikoli skalním death-metalistům (pokud nedodjde k nějakému kiksu v algoritmu), tedy alspoň do té doby, než se Eva s Vaškem nenaučí growling :D

 • 5. 3. 2020 11:57

  wm6x

  Takže to bude fungovat tak že třeba pustím album (třeba 16 písní od Jenifer) a Spotify mi tam po páté písni strčí nějakou "vložku" z jiného alba? Jestli to bude fungovat takhle tak se spotify končím a vracím se k CD kde se tohle stát nemůže.

 • 4. 3. 2020 14:58

  Open Mage

  Na jednu stranu hnus fialovej vůči muzikantům, producentům, autorům atd. Na druhou stranu jen marketing ... tj. má-li mainstreamový umělec na to, nechat se promovat, tak si připlatí a ten kdo hledá to svý, si to stejně najde a že mu tam Spotify strčí něco mezi, nad, pod, vedle nebo kdekoliv jinde stejně bude ignorovat. Takže asi vlastně o nic nejde.

 • 4. 3. 2020 21:16

  wm6x

  A co se tím změní? Album je stejně uspořádané na YouTube, CD i ve Spotify a nikdo pořadí nezmění. Nebo mi to doprostřed alba Jenifer Bartoli (francouzská popová zpěvačka) strčí Evu a Vaška? Nevím co se tímhle změní. Jak by to vlastně mělo fungovat? Co se týká režimu rádio tak tam místo Spotify používám službu M radio. Je tam asi 30 kanálů které náhodně vybírají písně (občas je i točí mezi sebou a potom slyšíte jednu 3x během 15 minut, dost často mi takhle tlačí zpěvačku Angele a duo Vitaa et Slimane). Je to zadarmo a bez jakékoliv registrace.

 • 5. 3. 2020 8:11

  Martin P.

  Ano trčí.... v minulosti se to stalo u lidí s premiovími účty kdy jim Spotyfi strčil do playlistu věc od producenta Drake který si za to zplatil.

 • 5. 3. 2020 11:25

  wm6x

  To už se mi několikrát stalo, ale vždycky to dalo tu píseň NA KONEC alba. Tedy po drohrání alba mi to tam dalo další písně. Teď to bude dávat doprostřed?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).